Zmíněný zákon je potřebný, neboť v případě překročení zákona ze strany právnické osoby už nehledá pouze konkrétního viníka, ale trestá právě i společnost, která se na porušení zákona podílela. U nás mohl platit již před šesti lety, kdy jsem byl premiérem. Bohužel, tehdy se tak nestalo z obstrukčních důvodů některých představitelů dnešní vlády, především z ODS.
Je pro mě proto zarážející, když i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil změnil svůj názor na tento zákon a letos jej předložil v Poslanecké sněmovně, že nyní jeho přijetí brzdí prezident, který by měl v prvé řadě ctít širokou politickou shodu nad tímto zákonem. Prezidentské veto v tomto případě navíc jen poškozuje Českou republiku v zahraničí. Připomínám totiž, ze zemí v rámci EU i OECD jsme jediní, kdo dosud nebyl schopen přijmout trestní odpovědnost firem do svého právního systému.
Jsem přesvědčen, že poslanci prezidentské veto přehlasují a zákon co možná nejrychleji vstoupí v platnost. Za sebe mohu slíbit, že pro přehlasování veta prezidenta Klause zvednu při hlasování ruku. Do té doby však budeme muset i nadále žít v systému, kde budou firmy v případě porušení zákona nadále beztrestné. Argumenty pana prezidenta považuji za zástupné, neboť zavedení zákona neznamená žádný alibismus, jen by společně s hledáním konkrétních viníků existovala možnost potrestat i firmy. Na tom není nic špatného, ba naopak.
Jiří Paroubek, poslanec
Dále čtěte:
Prezident Klaus: Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob je alibistický
Senát bude schvalovat zavedení trestní odpovědnosti firem
Gajdůšková: Trestní odpovědnost právnických osob zlepší vymahatelnost práva
##PROFIL 221##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21