Sehnalová (ČSSD): eCall může zachránit až 2500 životů ročně

19.06.2012 21:54 | Zprávy

Německá dálnice A3: vozidlo bez povšimnutí přelétne svodidla, vraku si až po několika hodinách všímají náhodní svědkové. Na tak frekventované komunikaci nemožné? Bohužel častá realita evropských silnic, nejen "okresek".

Sehnalová (ČSSD): eCall může zachránit až 2500 životů ročně
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

„Další ze zbytečných úmrtí, kterému se mohlo včasným příjezdem záchranného sboru předejít,“ říká česká sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová. Jako zpravodajka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele prosazuje povinné celoevropské zavedení elektronického bezpečnostního systému eCall do každého nového typově schváleného automobilu ještě před rokem 2015.

„Cena za záchranu lidského života je nevyčíslitelná,“ říká Olga Sehnalová a pokračuje: „Podobné výhrady byly i proti zavedení airbagu a dnes ho každý bere jako naprostou samozřejmost. Systém eCall může zachránit až dva a půl tisíce lidských životů ročně a to je pro mě zcela rozhodující,“ vysvětluje Sehnalová, původní profesí lékařka.

Systém eCall je elektronický bezpečnostní systém zabudovaný v palubní desce vozidla, který v případě vážné dopravní nehody automaticky a zdarma neprodleně vytáčí tísňovou linku 112 a zajistí hlasové spojení s operátorem. Zároveň souběžně informuje vysláním souřadnice GPS záchranáře, kde přesně se nehoda stala. To pro případ, když je posádka vozu v bezvědomí.

eCall má dlouhodobou podporu Evropského parlamentu. Oba jeho klíčové výbory – Výbor pro dopravu a Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele – dnes vyzvaly velkou většinou Evropskou komisi, aby zajistila, že eCall bude zabudován ve všech nových typech osobních automobilů prodávaných v Evropské unii ještě před rokem 2015.

Jde o to dohnat zpoždění. Podle původního harmonogramu totiž měl být eCall v Evropě zaveden – dobrovolně - již v roce 2009. Nestalo se. Podle europoslanců proto musí být jednoznačně povinný a s jasným termínem zavedení. I proto se vyslanému systému přikládá mimořádná důležitost - Komise totiž na rok 2012 avizuje legislativní kroky k zavedení eCallu a právě Evropský parlament jí prostřednictvím zprávy europoslankyně Sehnalové udělil pověstnou zelenou.

Česká republika zavedení systému eCall rovněž podporuje. Hasiči, kteří mimo jiné na pozvání Olgy Sehnalové prezentovali připravenost českých záchranných složek na půdě Evropského parlamentu, patří k dlouhodobým průkopníkům eCallu. O výhodách fungování celého systému v praxi se může široká veřejnost přesvědčit již 28. června, kdy proběhne osvětová akce bezpečnosti silničního provozu na Václavském náměstí v Praze.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

15:15 Jiří Kobza: Započala éra rozumu?

Jeden nemusí být zrovna fanatickým stoupencem politického stylu Donalda Trumpa, ale nikdo mu neupře,…