Návrh policejního prezidenta fakticky směřuje k napravení chyby, které se dopustil Ivan Langer, když týden po svém nástupu rozhodl o zrušení úspěšné Finanční policie. Můžeme jen spekulovat, zda důvodem byla pouze neschopnost Ivana Langera uvědomit si následky svého rozhodnutí, nebo záměr oslabit boj s kriminalitou bílých límečků. Tehdejší rozhodnutí však neprobíhalo na základě žádné relevantní analýzy a policii neprospělo.
Sociální demokracie vždy volala po odborné a personální specializaci v boji proti korupci na všech úrovních vyšetřování. Snahu obnovit institut finanční policie jsme deklarovali i na podzim v našem programovém dokumentu Účinně čelit korupci. V říjnu loňského roku jsme souhlasili, byť s výhradami, s návrhem Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana vytvořit úzkou a specializovanou skupinu státních zástupců při NSZ pro boj s korupcí. Zřízení partnerského orgánu s celostátní působností v policii ČR je logickým a správným krokem. Výhodou nového, relativně početně skromného, útvaru může být i lepší ochrana informací o vyšetřování a zdrojích, které se ve velkém útvaru dosahuje velmi těžko.
Jsem přesvědčen, že právě v době škrtů a úspor má zřízení navrženého útvaru smysl. Vyšší efektivita při vyšetřování pachatelů korupce, ale i další finanční kriminality, může přinést do státního rozpočtu nemalé prostředky. Zabavování majetku a finančních prostředků pocházejících z této trestné činnosti může ročně přinést do rozpočtu oproti současnému stavu několik miliard korun. Nezbytnou podmínkou úspěšnosti je však i investice do kvalitního vybavení. Bez ní budou policisté vždy o krok či dva zpět za pachateli a jejich skvěle personálně i technicky vybavenými týmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz