Je to kniha, která po dvou letech od svého původního vydání vyšla v českém překladu i u nás. Určena je prý hlavně „všem 7762 lidem, kteří byli ke dni vydání této knihy zatčeni při akcích hnutí Occupy“. Počítají se mezi ně první zadržení od 24. září 2011 při protestním pochodu v New York City i další dva, jež zatkla 15. června 2013 sanfranciská policie při zátahu na stanové ležení akce ´Liberate Land´ před oploceným pozemkem opuštěné farmy Hayes Valley, kterou protestující aktivisté okupovali několik týdnů. A kdo je jejím autorem? Noam Chomsky.
Jelikož ParlamentníListy.cz o akcích hnutí Occupy v minulosti často informovaly, zvláště poté, kdy se dostalo i na naše území, je jistě zajímavé sledovat, jak na dopad snah těchto protestů nahlíží světoznámý americký filozof, kognitivní vědec, lingvista, společenský kritik a logik židovského původu. Pozornost jeho úhlu pohledu přitom před několika dny ve svém komentáři zveřejněném ParlamentnímiListy.cz věnoval i publicista a historik Josef Skála (KSČM).
„Hnutí Occupy je podle Noama Chomského první významnou veřejnou odezvou na předchozích třicet let třídního boje. Aktivity tohoto hnutí odstartovaly v září 2011 a během několika týdnů se rozšířily do mnoha koutů světa včetně České republiky. Chomsky se v jeho poslední knize naplněné rozhovory snaží reagovat na nejpalčivější otázky příznivců hnutí. Například: jak jsme se dostali do bodu, kdy jedno procento obyvatel diktuje požadavky zbylým 99 procentům? Jakou spojitost má ekonomická krize a náš politický systém? Jakým způsobem můžeme oddělit finance a politiku? Jak by měly vypadat opravdu demokratické volby?“ konstatoval Skála.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová