„Svinstvo, blb, idiot, špína.“ Zemákoviny jedou naplno, Zeman zaplavil internet a už je prý jasno
12.12.2016 18:24 | Zprávy
POLITOLOGOVÉ "Prezident vsadil na jednu kartu a hledá si stranu či hnutí, které je nejsilnější. Pro něj je výhodnější spojenectví s ANO než se sociální demokracií," vysvětluje ParlamentnímListům.cz politolog Pavel Šaradín současné počínání prezidenta Miloše Zemana, který na jedné straně hladí Andreje Babiše po srsti a k ČSSD a premiéru Sobotkovi zaznívají slova jako hloupost či svinstvo. Podobná sázka vyšla Zemanovi i v případě Donalda Trumpa, který ho telefonicky pozval do Bílého domu. "Miloš Zeman bude určitě mít tendenci tento fakt využívat při všech svých vystoupeních ke svým soupeřům ve smyslu, že přeci kdyby byl prokremelský, tak nebude pozván do Spojených států amerických," upozornil politolog Jan Kubáček.
reklama
Několik pozoruhodných mediálních vystoupení v posledních hodinách absolvoval prezident Zeman. Ať už ve velkém rozhovoru pro MF Dnes, nebo na rozhlasových vlnách pro radio Impuls a v Pressklubu Frekvence 1. V nich se obul do politiků ČSSD. Nepřímo do ministra vnitra Milana Chovance, když zkritizoval odbor proti dezinformacím, který má vzniknout. "To je takové svinstvo, návrat do totality," uvedl s tím, že posuzovatelem přitom může být totální blb. Odvolání ministra Jiřího Dienstbiera bylo dle názoru prezidenta opožděné. Výtku od něj schytal i premiér Sobotka právě za nedávnou ministerskou rošádu. Zeman ji označil za hloupost, protože ministři se mají v případě potřeby měnit v polovině vlády, nikoliv 11 měsíců před volbami. Snaží se prezident premiéra oslabit? "Rozhodně mu to neusnadňuje, snaží se ho šťavit," konstatoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček, který si povšiml, že v době, kdy výměna ministrů probíhala, prezident ji příliš nekritizoval. "Pokud nesouhlasil s obměnou, neměl ji přijímat. Má právo s premiérem vyjednávat, tento krok zpomalovat. Klíčové slovo má sice premiér, ale bez souhlasu prezidenta není tato výměna možná," upozornil.
Prezident dělá mnohé, aby mohl pohladit Andreje Babiše po srsti
Naopak neobvykle vstřícně se prezident vyjadřoval k Andreji Babišovi. Zvláště v projevu ve sněmovně, kde v rámci bonmotu uvedl, že asi navrhne ministra financí na Nobelovu cenu za ekonomii. Ale nejen to. Zastal se i elektronické evidence tržeb či pochválil ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou z hnutí ANO. "Andreje Babiše pochválil Miloš Zeman ve sněmovně opravdu nadstandardně. Nikdy nedošlo k tak silné, emotivní, jednoznačné pochvale za žádného prezidenta k ministru financí. Prezident dělá mnohé, aby mohl pohladit po srsti Andreje Babiše," vypozoroval Kubáček. Proč to dělá? "Prezident vsadil na jednu kartu a hledá si stranu či hnutí, které je nejsilnější. Pro něj je výhodnější spojenectví s ANO než se sociální demokracií. Pokud by opět kandidoval v prezidentských volbách, byla by pro něj nebezpečnější konkurence v podobě kandidáta hnutí ANO než ČSSD," vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog Pavel Šaradín. "Je to taktický tah, aby Andrej Babiš byl k Miloši Zemanovi smírný," doplnil Kubáček.
Probíral se i Zemanův telefonát s Donaldem Trumpem. "Byl to přátelský rozhovor a probíhal v jazyce, který oba považujeme za angličtinu. Nějaký idiot předtím rozšířil zvěst, že jsem předtím poslal americkému prezidentovi blahopřejný dopis s chybami. Byl to dopis v americké angličtině, který korigovala rodilá mluvčí," upozornil Zeman. Prozradil též, že s Trumpem mluvili na téma islámského terorismu, nelegální migrace a politické korektnosti. "Mluvili jsme o tom, jak se v Americe stejně jako u nás zneužívá pojem politické korektnosti k zakrývání reálných problémů různými frázemi. Říkal jsem také prezidentu Trumpovi, že podle analýz, které jsem dostal, devadesát osm procent deníků a sto procent amerických týdeníků bylo na straně Hillary Clintonové," prozradil Zeman a neváhal si rýpnout i do novinářů českých. "Díval jsem se na vysílání veřejnoprávní České televize, která se věnovala případu Jindřicha Forejta patnáct minut, zatímco telefonátu s Donaldem Trumpem jen tři minuty. Říkal jsem si - pitomí čeští novináři neumí rozlišit, co je důležité," domnívá se Zeman.
Zeman a Trump - společné rebelství i pragmatický pohled na svět
"Před americkými prezidentskými volbami vsadil Miloš Zeman opět na jednu kartu, a ta mu vyšla. Takto může mít partnera jak v Číně a Rusku, tak ve Spojených státech," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Šaradín. Jak jsou si Zeman s Trumpem politicky blízcí? "Základem je nějaký společný programový průnik věcí zmíněných a realistický a ryze pragmatický pohled na svět. Oba si navíc uvědomují, že v zahraniční politice je na prvním místě obchod a ostatní cíle tomu podřizují," vysvětlil. Trumpovo pozvání je dle Jana Kubáčka pro Zemana velice strategicky významné. "Dopad ve veřejném mínění se však projeví, až se začne návštěva plánovat, připravovat a hlavně až se uskuteční. Miloš Zeman bude určitě mít tendenci tento fakt využívat při všech svých vystoupeních, debatách a argumentech ke svým soupeřům ve smyslu, že přeci kdyby byl prokremelský, tak nebude pozván do Spojených států amerických," sdělil. Donalda Trumpa a Miloše Zemana dle jeho vyjádření spojuje určité rebelství a snaha dělat některé věci promyšleně a cíleně jakoby nekorektně, aby se tím přitáhla pozornost voličů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.