„‚Strana se semkla‘ okolo svého předsedy, dříve se říkalo okolo ústředního výboru, delegáti odhlasovali Sobotkovy návrhy podle hesla ‚V jednotě je síla!‘.“ Tak komentuje politolog Zdeněk Zbořil víkendový sjezd ČSSD s tím, že ani čtení nudného programu nepřineslo nic jiného než slib, že ČSSD bude myslet na lidi. „A za tím vším byla víra, že lidé by jim to měli zase jednou uvěřit. Majstrštyk roku 2013, církevní restituce, se někam ztratil a strana a vláda budou myslet na dělníky, zaměstnance a také na ostatní pracující. Bude-li na ně myslet jako při uskutečňování akce ‚Severozápad‘, bude zřejmě myslet jen na některé lidi a možná i jen na některé přátele a přítelkyně. Možná ani nebude vadit, že jich zase trochu ubylo. Alespoň se to všechno bude jednodušeji rozpočítávat,“ doplňuje analytik. Posteskl si také nad tím, že se více nemluvilo o tom, zda ti lidé, na které budou sociální demokraté myslet, budou občané ČR nebo EU, anebo také lidé odjinud, kteří k nám budou „přesídleni“. „ČSSD ve svém obdivu k EU tak trochu rozvíjí dědictví těch tradic sociální demokracie, které jsou spíše internacionální než národní, a to přestože mnozí její členové začínali svou politickou kariéru u národních socialistů,“ říká Zbořil.
Přesto u některých vystoupení politiků se doktor Zbořil pozastavil: „Pro nás nezaujaté byla zajímavá jen některá vystoupení jednotlivců, kteří se snažili vysvětlit dvěma třetinám delegátů sjezdu, že by se měli déle bavit o lidech a méně o popsané makulatuře. Ale těm se věnovala menší pozornost, i když to byli takové autority jako pánové Zimola, Tejc nebo Jandák.“ Připojil také postřeh o tom, že sjezd obcházel strach z toho, jak to na podzim dopadne. „Podle mého názoru ale zbytečně, protože v zákulisí jeviště ČSSD je už rozhodnuto. Anebo si to alespoň myslí celá nově zvolená reprezentace strany,“ podotýká politolog zkušeně.
Zbořil: „Autopsie paní Ryšánkové je docela přesná.“
Nad sjezdem sociálních demokratů se o víkendu zamyslela také analytička Irena Ryšánková, vůbec jí totiž nepřipomínal sjezd politické strany, kde by se diskutovalo, bojovalo a strana „žila“, ale spíše totálně nudnou konferenci suchopárných úředníků. „Bylo smutné vidět sjezd strany, která rezignovala. Na sebe, na budoucnost, na všechno. Strany, která umírá v tichu sjezdových chodeb brněnského výstaviště,“ uvedla. Jenže měli sociální demokraté vůbec na vybranou? Žádný protikandidát nebyl a měnit vedení pár měsíců před volbami? „Autopsie paní Ryšánkové je docela přesná. Možná že by si někteří ze 700 delegátů mohli vzpomenout, že slovo autopsie se používá i ve významu pitevní autopsie a myslí se tím ohledání mrtvého,“ reaguje na slova Ryšánkové Zbořil. „A to, že aranžmá volebního sjezdu bylo takové, aby se zvýraznila nevýraznost staronového předsedy a jeho věrných, může vést až k tomu, že ČSSD se bude zdát podobně neatraktivní i jejím voličům. Těch je dnes okolo 22 tisíc a musí přivést k urnám nejméně 960 tisíc, aby to jakž takž dopadlo. Ale raději víc. To je poměr 1 : 48, a tak bude ještě několik měsíců po sjezdu nad čím přemýšlet,“ doplnil.
Leccos lze dohnat bez výkřiků a potichu…
Exministr kultury a poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák se domnívá, že strana nemůže porazit ve sněmovních volbách ministra financí Andreje Babiše. Uvedl to v rozhovoru pro server Blesk.cz s tím, že bude asi proklet. „Naproti je Babiš a Babiš jede strašně rychle nahoru,“ uvedl, navíc je prý nereálné, aby strana tento stav zvrátila. „Ty výkřiky, že teď to doženeme a vyhrajeme, tak si myslím, že ne,“ dodal. „Pan poslanec a exministr Jandák je temperamentní politik, který nejde daleko pro jakékoli rázné slovo. Jeho stranické a parlamentní zkušenosti mu dávají právo jakkoli jinak než my odhadovat, jak to dopadne, ale to ještě neznamená, že musí mít pravdu,“ uvedl ke slovům Jandáka politolog. „Víme přece, že se ještě žádné řádné i předčasné volby do PS PČR neobešly bez věcí neočekávaných a skandálních. Tak proč by tomu mělo být tentokrát jinak. Pomoc z ‚deep EU‘, nebo dokonce snad i ze IV. internacionály jistě přijde a ‚vyrábět kompro na Babiše‘ umíme i u nás. Hlavně aby to bylo publikováno krátce před otevřením volebních místností a ti kompromitovaní a dehonestovaní se už nemohli bránit. Pak by to ‚šlo dohnat‘ bez výkřiků a potichu. Nástroje silových složek státu k tomu jsou, jak bychom mohli parafrázovat jednoho s bývalých předsedů ČSSD, a nezapomínejme, že se výsledky voleb dají ovlivnit i jinak. A co teprve Putinova pátá kolona a jeho pověstní hackeři, před kterými se hroutí kdysi všemocná CIA nebo NSC!“ popsal Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá