Akce proti Zemanovi jsou prý promyšlené a systematické. Expert zmínil, co může být také jejich cílem

09.12.2014 22:00 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Akce a protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi začínají mít podle politického analytika Jana Kubáčka kampaňovitý, velmi promyšlený a systematicky organizovaný ráz. Dochází při nich ke snaze zocelit tábor, který využívá symboliky Václava Havla, a připravit půdu novému prezidentskému kandidátovi. Pokles důvěry v hlavu státu se může změnit v růst popularity, pokud lidé získají dojem, že jde o věc cílenou, za níž stojí ti, co měli s Milošem Zemanem problém od prvního dne ve funkci.

Akce proti Zemanovi jsou prý promyšlené a systematické. Expert zmínil, co může být také jejich cílem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Pražským hradem se konal protizemanovský protest

Pokles popularity prezidenta Miloše Zemana, jak ukázaly dva zveřejněné průzkumy, ve světle událostí posledních týdnů příliš nepřekvapil. „Důvěra je vždy kolísavá, uvědomují si to i jeho soupeři. Vymezování vůči prezidentu Zemanovi začíná mít kampaňovitý, velmi promyšlený a systematicky organizovaný ráz. Je vidět, že jde o proces, který bude cílený na dlouhodobost a vytrvalost. Bude proto záležet, jestli se prezident umírní a bude se věnovat jiným tématům, pro společnost zásadním, a nebude vystupovat a priori kontroverzně ne obsahem, ale způsobem, jak to řekne,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček, politolog a ředitel specializované konzultační kanceláře PR&MEDIA PARTNERS.

Domnívá se, že tou kampaňovitostí soupeřů se kuriózně může prezidentova popularita rychleji posílit. „Mnozí nabydou přesvědčení, že se jedná o věc cílenou, která není náhodná, že si někdo připravuje prezidentskou kampaň, že se to předpřipravuje nějakému vybranému kandidátovi. A hlavně že se tam objevují lidé, kteří už podepsali tisící první petici, kteří měli problém s prezidentem Milošem Zemanem už od prvního dne nástupu do jeho prezidentské funkce a v podstatě by mu vytkli všechno včetně jeho jména a jeho minulé politiky,“ připomíná politický analytik.

Pnutí ve vládě může prezidentovi pomoci k návratu důvěry

Musí ovšem platit, že se prezident soustředí na věcná témata, pro společnost důležitá, a že se výrazně umírní a zkultivuje prezentaci svých názorů navenek. „Protože lidé nemají často problém s tím, co Miloš Zeman řeší za témata, jak je myslí, ale mají problém s tím, jak je prezentuje, jakou formou je veřejnosti předkládá. Pokud by se v tomto ohledu proměnilo chování prezidenta, tak se dá čekat, že se jeho podpora ustálí a začne se i zvedat. Už proto, že vláda teď bude řešit několik ožehavých témat, která do jejích řad klid určitě nepřinesou,“ upozorňuje Jan Kubáček.

V té souvislosti připomíná, že koaliční partnery čekají stranické sjezdy, což přinese pnutí jak uvnitř vlády, tak samotných stran. „To může nahrát prezidentovi, který má šanci se v tu chvíli stát tím klidným a konstruktivním tónem v politice, což mu zase může na důvěře přidat. Čekám tedy, že pozvolna může stabilizovat svou podporu, ale samozřejmě už to nepůjde tak rychle. Platí to klasické, že dobrá pověst se velmi rychle ztrácí, ale pokud je pošramocená, tak se velice těžce a pomalu obnovuje. Ale šanci má,“ konstatuje politolog.

V protestech proti Zemanovi jde o to zocelit tábor jeho odpůrců

V protestech proti hlavě státu a požadavcích na jeho odstoupení z funkce jako by se jeho odpůrci spojili pod praporem Václava Havla. Nezaznělo však od nich jméno toho, kdo by měl v jejich očích Miloše Zemana na Hradě nahradit. „Konkrétní jméno, okolo koho by se tyto kruhy spojily a navzájem ho ctily a stály za ním, stále ještě není. Dle mého se teď vede souboj o to, aby se ten tábor zocelil, aby se sjednotil nějakým pohledem na svět pod společnými hodnotami a vzájemně kooperoval,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček s tím, že roztříštěnost těchto proudů se ukázala nejen při přímé volbě, ale i předchozích nepřímých, kdy byl opakovaně zvolen Václav Klaus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

8:46 „Tajná česká zpráva“ o nebezpečí Trumpa rozesmála Druláka

Tajná analýza? Politický lobbistický spolek Evropské hodnoty, který byl v minulosti napojen na peněz…