Ať žije Nečas. Pravda o vítězství Miloše Zemana a mladých milovnících knížete

27.01.2013 6:31 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Před druhým kolem přímé prezidentské volby se příliš nedostalo na debatu kandidátů o sociálních i ekonomických problémech společnosti. Přesto politika silně nepopulární Nečasovy vlády sehrála podle oslovených politologů důležitou roli v tom, proč její první místopředseda Karel Schwarzenberg prohrál s Milošem Zemanem o téměř půl milionu hlasů.

Ať žije Nečas. Pravda o vítězství Miloše Zemana a mladých milovnících knížete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky

V kampani před druhým kolem přímé prezidentské volby se nejčastěji a nejvášnivěji hovořilo o tzv. Benešových dekretech, ale při rozhodování klíčovou roli nehrály. „Hlavním faktorem, který rozhodl o výhře Miloše Zemana, je současná sociální a ekonomická situace v zemi a politika Nečasovy vlády. Nespokojenost větší části společnosti s touto vládou nakonec vyústila ve volbu kandidáta, který se prezentuje jako opoziční,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

„Miloš Zeman dokázal vtisknout kampani témata, která byla pro něj výhodná. Jednak to bylo téma nacionalistické, týkající se odsunu Němců a Schwarzenbergových slov na adresu prezidenta Edvarda Beneše. Ale podařilo se mu uplatnit i sociální téma ve spojitosti s heslem Stop Kalouskovi na Hradě. To bylo heslo, které mohlo mobilizovat odpůrce současné dost nepopulární vlády. Spojení těchto dvou témat je příčinou jeho úspěchu i toho, že zvítězil s tak velkým náskokem,“ říká pro ParlamentníListy.cz Josef Mlejnek z Katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…