Když se podíváme na vývoj společnosti, ještě v roce 2010 lidé volili pravici, byli nadšení, nechtěli se vydat socialistickou cestou, báli se řeckého scénáře. Kam se společnost od té doby posunula?
Obávám se, že v roce 2010 lidé příliš nadšení nebyli, nicméně strach z „řecké cesty“ použila pravice relativně úspěšně coby volební téma. Toto téma ovšem vyčpělo, a když pravicová vláda začala dělat podobná opatření, proti kterým Řekové demonstrovali z rukou levicové, tj. úspory a zvyšování daní, těžko byste našli někoho, kdo by byl přesvědčen o jejich autenticitě. Lidé chtěli systémovou změnu, těžko se jím divit, ale nechtěli nástup komunistické, respektive komunisty podporované vlády. To dobře vysvětluje, proč bylo vítězství sociální demokracie ve volbách mnohem vlažnější, než očekávala, a proč velký úspěch oslavila „nová hnutí“. Řada lidí z tradičních stran říká, že to byl úspěch populistů, avšak možná je i taková interpretace, že pro mnoho voličů byly tyto subjekty jedinou alternativou, které bylo možné dát důvěru. Nyní se čeká, jak s ní naloží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka