Babiš je pro Sobotku rizikem. Odborníci vyslali varování

02.11.2013 9:20 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Nejen rozkol v sociální demokracii, ale také programové střety s nejasně vymezeným ANO a další skutečnosti jsou velkou neznámou, která může ještě zvrátit předpovědi prognostiků ve věci většinové vlády Andreje Babiše s ČSSD a lidovci. Čeští politologové se rovněž vyjadřují k výhodám slabšího premiéra, byť by nebyl oblíbencem prezidenta.

Babiš je pro Sobotku rizikem. Odborníci vyslali varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem

Politolog Jan Kubáček před týdnem v rozhovoru pro  ParlamentníListy.cz odhadl, že povolební vyjednávání dopadnou koalicí složenou ze sociální demokracie, hnutí ANO a strany KDU-ČSL. Poté se udál sled dalších politických zvratů včetně rezignace oranžového hejtmana Zimoly, vyjádření Babišova odporu k Michalu Haškovi nebo proklamace jednotného postoje ANO a lidovců k sociálním demokratům a mnoho dalšího, i přesto je Kubáček stále přesvědčen, že jeho předpoklad je stále ten nejpravděpodobnější.

„S tím rozdílem, že  pozice sociální demokracie bude slabší. ANO a KDU-ČSL posilují nejen kvůli problémům a napnelismu v ČSSD, ale i proto, že na to obě strany reagovaly jednotným společným postojem. To samozřejmě jejich váhu zvyšuje,“ dodává. Připomíná tím čtvrteční výsledek povolebních vyjednavačů ANO a KDU-ČSL, kteří se shodli na třech možných alternativách: jednou z nich byla možnost, že do koaliční vlády vstoupí buď obě uskupení nebo žádné z nich. Další vizí je ryzí opozice nebo umožnění menšinové vlády ČSSD.

Menšinová vláda? Pozor na potopu

Politolog Jan Bureš v podstatě varuje před scénářem případné menšinové vlády s podporou těchto dvou stran. Obecně je podle něj vždy lepší, když se koaliční vláda vytváří jako vláda většinová. Tedy taková, která má jasnou většinu ve sněmovně a kde jsou strany přímo zastoupeny ve vládnoucí garnituře. „To všechny účastníky dané koalice zavazuje k určité vyšší míře zodpovědnosti. Kdežto když některá z těch stran není zastoupena ve vládě a takzvaně ji jen podporuje zvenku, tak její vztah k vládě je přeci jen daleko volnější. Může být nejistý a může v určité chvíli ta strana snáze koalici potopit,“ vysvětluje a upozorňuje na úskalí.

Pokud ČSSD, ANO i KDU-ČSL vyjadřují ochotu, že mají zájem přímo do vlády vstoupit a tedy vytvořit standardní koalici, tak to podle něj může jednoznačně dávat šanci k poměrně stabilnímu vládnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…