Budíček! Putin zaútočil na Západ...

13.06.2016 12:12 | Zprávy

Kniha britského generála Richarda Shirreffa „2017 War with Russia“ (Rok 2017. Válka s Ruskem) je podle stránek Amazonu už prodejním bestsellerem. Publikace mapuje fiktivní scénář válečného konfliktu s Ruskou federací, který staví na reálných zkušenostech a jejich interpretaci z vývoje kolem ukrajinské krize, válce na Donbasu a připojení Krymu k Rusku. Jejím autorem je jeden z bývalých vysokých činitelů NATO a kniha popisuje scénář vzniku nukleární války s Ruskem, ke které má vést touha Vladimira Putina obsadit vojensky baltské země.

Budíček! Putin zaútočil na Západ...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Základní tezí knihy je, že Rusko je hrozba pro Západ. Už předmluva knihy z pera amerického admirála Jamese Stavridise cituje hodnocení šéfa generálního štábu USA Marka Milleye. Milley v létě 2015 označil Rusko „v daný moment“ za „největší ohrožení amerického – a západního – demokratického způsobu života“. Podle těchto slov je to „jediná země na světě, která si ponechala nukleární kapacitu ke zničení USA. To je existenciální hrozba,“ cituje šéfa generálního štábu admirál. S tímto hodnocení souhlasí jak admirál Stavridis, tak sám autor knihy Richard Shirreff.

Nukleární potenciál Ruska má v tomto pojetí značný význam. Jak autor předmluvy dále píše, „Pod vedením Vladimira Putina se Rusko vydalo nebezpečným kurzem, který pokud se nechá pokračovat, může vést nepochybně ke střetu s NATO. A to bude znamenat, že válka může lehce být jadernou.“

Autor knihy generál Shirreff tyto základní teze dále rozvinul na dalších stránkách svojí knihy. Na úvod je toho názoru, že „...invaze Krymu, ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny, jeho invaze a prezidentova proklamace v březnu 2014 záměru sjednotit etnické Rusy pod vlajkou matičky Rusi, od základů změnila moje vidění ruských záměrů“. Dle jeho mínění je Rusko strategickým protivníkem (NATO) a je na trajektorii vojenského respektive válečného střetu se Západem.

Odkaz na knihu

Shirreff prezentuje svoji knihu jako budíček, který má samozřejmě především vojenskými prostředky takovému scénáři zabránit. Připojení Krymu hodnotí jako „první pokus o změnu hranic Evropy silou od Hitlerovy invaze do Sovětského svazu v roce 1941“. Rusko v tomto případě nemuselo použít konvenční sílu, protože došlo k proměně válčení mezi státy, tvrdí Shirreff dále. I když je také toho názoru, že se do Evropy vrátila stará mocenská politika „železa a krve“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…