Oblast diplomacie a zahraničních věcí se překvapivě ukazuje jednou z nejproblematičtějších agend, kterou má na starosti letos jmenovaná vláda Bohuslava Sobotky. Způsobil to především překotný vývoj událostí na Ukrajině, které zkomplikovaly naše vztahy s Ruskem. Přitom právě je se chystal Lubomír Zaorálek po letitém působení Karla Schwarzenberga v Černínském paláci vylepšit. Nejnověji český ministr zahraničí kritizoval Ruskou federaci, že vstup ruského humanitárního konvoje na území těžce zkoušené boji je porušováním suverenity Ukrajiny.
Podle vojenského analytika Martina Kollera, který se zabývá bezpečnostní politikou, nemá české Ministerstvo zahraničních věcí ani jeho šéf Lubomír Zaorálek příliš mnoho manévrovacího prostoru. „U událostí na Ukrajině je to celkem jednoznačné. Naše diplomacie se řídí tím, co prezentuje americká diplomacie a větší část diplomacie států Evropské unie. Navíc si uvědomme, že my jsme země asi tak čtvrté kategorie. Takže to, co řeknou naši reprezentanti, většinou ve světě moc slyšet není. Nedělejme si iluze, že jsme střed světa,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Martin Koller.
Na řeči české diplomacie svět moc nečeká
Za naprosto zcestnou považuje českou představu, že řídíme chod světa, nebo jsme alespoň schopni ho nějak ovlivnit. „Slovo našeho ministra zahraničních věcí je slyšet u nás, ale nakolik je slyšet ve světě, je opravdu otázka. Když se podíváte na světová média, tak v nich se objevuje především to, co řekli zástupci velmocí. Klíčové je to, co řekne americký prezident, ruský prezident, německá kancléřka, francouzský prezident, šéf NATO, případně nějaký vysoký čínský představitel. Na naše řeči svět moc nečeká, ten jde svou cestou,“ nepřičítá analytik české diplomacii valný význam ve světovém měřítku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník