Vladimir Jevtušenkov stojí v čele konglomerátu společností pod názvem Sistěma AFK a v roce 2014 Forbes odhadoval jeho majetek na asi 9 miliard dolarů a řadil ho na patnácté mezi ruskými dolarovými miliardáři s meziročním nárůstem 2,3 miliardy dolarů ve srovnání s rokem 2013. Společnost Sistěma, jež vznikla v roce 1993, vlastní celou škálu dalších společností, které se zabývají telekomunikacemi, IT byznysem, pojišťovnictvím, bankovnictvím, prodejem, stavebnictvím, turismem a v neposlední řadě také těžbou ropy skrze jednu ze svých posledních akvizic v Baškirské republice, a to společnost Bašněft a její dalších dceřiné firmy. Sistěma AFK je vůbec největší společností tohoto typu v Rusku i v celém SNS.
Firma nakoupila hlavní balík akcií Bašněftu v roce 2009 od Urala Rachimova, syna tehdejšího prezidenta autonomní republiky Baškortostán Murtazy Rachimova. Ural, pobývající dnes v Rakousku, je už od dubna 2014 v souvislosti s podivnou privatizací firmy vyšetřován. Bašněft v současnosti patří k jedné z nejdynamičtějších ruských těžebních společností, které nejsou v rukou státu a je vůbec jednou z mála, která v posledních letech navyšovala těžbu ropy. Ta v Rusku v posledních letech stagnuje (meziroční nárůst je 1,3 %). Bašněft také v poslední době hledal zahraniční investory a Jevtušenkov chtěl uvést firmu na londýnskou burzu, čemuž ale vyšetřování nyní zabránilo. Jeho obvinění a domácí vězení teď výrazně oslabilo pozici celé firmy Sistěma AFK na moskevské i londýnské burze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veronika Sušová-Salminen