Podle politologa Zdeňka Zbořila jde v případě ODS o setrvalý stav od doby, kdy sestavovala koaliční vládu. "Pak už jen ztrácela. Zdůvodňovala to nepopulárními reformami a opatřeními. Ovšem ten pád, jak vidíme, se nezastavil a pokračuje tak hluboko, že by se dokonce mohl přiblížit té pětiprocentní hranici, která určuje to, kdo se dostane a kdo nikoli do Poslanecké sněmovny," řekl ParlamentnímListům.cz politolog.
Nečasova personální politika
Zbořil ovšem podotýká, že příčiny propadu se dají hledat i jinde, než jen u nepopulárních reforem. "Lidé k nim ztrácejí důvěru také zřejmě proto, že i na veřejnost prosákla půlroční nervozita vztahů v nejvyšším vedení této strany, velmi negativně veřejnost vnímá také špatnou personální politiku premiéra Petra Nečase," uvedl politolog.
Podle Zbořila totiž Nečas staví do vlády poměrně neznámé lidi z regionů, a to navíc z těch regionů, kde ODS příliš neboduje. "Jediného reprezentanta, který dokázal vyhrát volby, Jiřího Pospíšila, přitom z vlády vyhodil. Dá se tak usuzovat, že možná lidé ani nejsou naštvaní kvůli reformám, ale právě kvůli nedůvěryhodnosti takovýchto lidí," uvedl politolog.
Zbořil vysvětlil také nárůst preferencí druhé z pravicových stran TOP 09. ODS už podle něj nemá voličům co nabídnout, a tak hledají jiné možnosti. "Do voleb nám zbývá ještě poměrně dlouhý čas, ale je zcela logické, že narůstají sympatie k pravicové TOP 09. Pravicově uvažující voliči totiž hledají náhradu, podobný program, a proto se uchylují k této alternativě," vysvělil politolog Zbořil.
Dalo se to čekat...
Druhý oslovený politolog Jiří Pehe uvedl, že výsledky ODS se daly očekávat. "Občanská demokracie je v úplném vnitřním rozkladu. Doplácí možná už na doby Topolánkovy vlády, kdy začala být spojována s kmotry. Málokdo totiž už v současné době skutečně věří tomu, že je ODS opravdová autonomní politická strana, kterou ze zákulisí ti kmotři neřídí. Na to ta strana doplácí, poněvadž to stéblo důvěry alespoň skalních příznivců, se zřejmě již definitivně zlomilo," řekl politolog.
Pehe se shoduje se Zbořilem v tom, že problém je i v osobách, které stranu v současné době reprezentují. "Dá se mluvit o hotové přehlídce zmaru. Chybí tam prostě tvář, která by nabízela naději do budoucna na lepší změnu poměrů," řekl.
Stejně tak podle Peheho mohla ODS uškodit její dlouhodobá euroskeptická politika, která prý byla vedena bez ohledu na profil voličů, kteří byli podle některých průzkumů sjednocení Evropy nakloněni. I tento fakt podle politologa potvrzuje narůstající preference k TOP 09, která se prezentuje jako proevropská strana.
Může to dopadnout jinak
Podle průzkumu agentury STEM žebříček preferencí vede nadále ČSSD, který má stabilní podporu mezi pravděpodobnými voliči a drží se na 25,6 procenta. Komunisté by získali 11,7 procenta, TOP 09 posílila na 14,3 procenta.
Agentura STEM ovšem upozorňuje, že stranické preference nejsou odrazem reálného výsledku voleb, protože zahrnují i ty respondenty, kteří k volbám nepůjdou nebo nevědí, koho by volili.
-
Další názory politologů ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová