Dárek politologa k narozeninám ČT: Zpravodajství připomíná normalizační televizi za Husáka

04.05.2013 15:25 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Z šedesáti let existence Československé a později České televize už 23 let platí, že by nemělo jít o hlásnou troubu režimu. Přesto politolog Josef Mlejnek říká, že mu nynější hlavní zpravodajský pořad Události připomíná normalizační televizi za Husáka. Politolog Petr Sokol míní, že pro některé oblasti zůstává ČT stále nejvlivnějším médiem.

Dárek politologa k narozeninám ČT: Zpravodajství připomíná normalizační televizi za Husáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Tento týden vrcholí oslavy šedesátého výročí prvního vysílání Československé televize 1. května 1953. Veřejnoprávní televize se ho snaží připomenout jak skladbou svého vysílání, tak třeba i sobotním dnem otevřených dveří České televize. „Žijeme v televizním věku, takže televize obecně zasahuje do života lidí a významným způsobem vytváří jejich pohled na svět,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Česká televize začala vysílat za komunistického režimu a do roku 1989 to byl samozřejmě nástroj komunistické propagandy, kdy s výjimkou období kolem Pražského jara byla hlásnou troubou režimu. A po roce 1989 existuje ČT jako veřejnoprávní instituce dál, ale vedle toho jsou soukromé televize Nova a Prima, takže přímo Česká televize má vliv už jen na určitou skupinu lidí. Tu nejmasovější část společnosti ovlivňují soukromé televize,“ připomíná Josef Mlejnek, jak se zúžil okruh lidí, které dříve státní a nyní veřejnoprávní médium oslovovalo.

V mnoha ohledech zůstává ČT nejvlivnějším médiem

„V současnosti má Česká televize menší význam, než tomu bylo po většinu z těch šedesáti let jejího vysílání. Je to způsobeno jednak tím, že v mezičase vznikly konkurenční televize, ale také vznikla řada nových způsobů vysílání, které samozřejmě rozsah trhu, který má Česká televize, zásadně omezily. Když to srovnáme s dobou před třiadvaceti lety, tak je ta změna velmi výrazná. Na druhou stranu si myslím, že stále zůstává v mnoha ohledech názorově nejvlivnějším médiem pro některé oblasti,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z vysoké školy CEVRO Institut.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…