Debilita dnešní doby, popravy. Zdeněk Zbořil prolétl věci kolem ČT, Tomáše Halíka i návrhů Babiše a Sobotky

27.02.2017 7:31 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA K šancím kandidátů, o kterých se hovoří v souvislosti s prezidentskou volbou, se v pravidelném hodnocení uplynulých dnů vyjadřuje politolog Zdeněk Zbořil. Věnuje se víkendovému sněmu hnutí ANO, analyzoval některé momenty z proslovů šéfa hnutí Andreje Babiše a podotkl, že „ústavní kutilství“ může být i nebezpečné. S ohledem na dohady o progresivním zdanění připomíná: „Francouzský král Ludvík XVI. skončil na popravišti, dokonce i se svojí ženou, protože se nedokázal s Generálními stavy dohodnout, kolik by se mělo vybírat a od koho.“ V souvislosti s Černou knihou České televize hovoří Zbořil o nákaze „digitální debilitou“. Politolog komentuje také projev amerického prezidenta na shromáždění Americké konzervativní unie ve Washingtonu.

Debilita dnešní doby, popravy. Zdeněk Zbořil prolétl věci kolem ČT, Tomáše Halíka i návrhů Babiše a Sobotky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V Partii na televizi Prima přišla řeč i na možnou kandidaturu europoslance Jiřího Pospíšila na post prezidenta. Nyní se bude účastnit debat, na které je zván v rámci Kroměřížské výzvy. Jeho cílem je prý pomoci k tomu, aby u nás byl kvalitní prezident. Ve svých 42 letech ale nemá ambici stát se za každou cenu prezidentem. „Pana europoslance Pospíšila jistě těší zájem jeho přátel  a jejich žádost, aby se pokusil kandidovat na funkci prezidenta ČR. Dokonce bych řekl, že je i dost ambiciózní a mohl by se ve vhodný okamžik o návrat do ‚velké politiky‘ pokusit,“ říká k jeho případné kandidatuře politolog Zdeněk Zbořil. „Ale na druhé straně jeho postavení v Bruselu mu přináší dost hmotného prospěchu, aby věděl, že je i v politice lepší mít vrabce v hrsti, než toužit po holubovi na střeše. Koneckonců jeho příjmy v Bruselu se od gáže prezidenta ČR příliš neliší. A vstupovat do prezidentské kampaně s hendikepem Kroměřížské výzvy není také příliš šťastné. Dokonce ani jeho bývalí přátelé v ODS na něho nevzpomínají pouze v dobrém a ani TOP 09 s celým svým politickým personálem by mu nemusela být dobrým pomocníkem,“ dodal.

Že ČSSD podpoří Jiřího Drahoše? „Někdo bude pro, někdo proti…“

Do úvah v souvislosti s prezidentskými volbami se pustil i mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. „V příštích měsících bude pikantní pozorovat, jak pod rouškou proklamací o levicovém kandidátovi bude růžový a pokorný bizon B. Sobotka se svou klakou všestranně podporovat konformního akademika Jiřího Drahoše.“ Ovčáček se také domnívá, že tím Sobotka udělá „Bruselu a Berlínu radost“. Je tato varianta pravděpodobná? A koho podpoří ČSSD podle Zbořila? „Pravda je, že Bohuslav Sobotka se může rozhodnout pro přidělení své přízně jakémukoli kandidátovi. Nikdo možná dnes ani nebude překvapen, i kdyby to byl po poslední nabídce KSČM třeba Vojtěch Filip. Ale pan Sobotka je přece jenom ‚jen‘ předseda strany, a nikoli celá strana. Za čtrnáct dní nám to bude trochu jasnější a jenom si připomeňme, že tato strana si ‚svého prezidenta‘ ještě nikdy nezvolila, a to dokonce i tehdy, když si svého kandidáta vybrala ve stranickém referendu,“ uvedl politolog. „A pokud se ptáte, zdá ČSSD podpoří pana prof. Drahoše, pak mohu se zkušenostmi z posledních přímých i nepřímých voleb odpovědně prohlásit: někdo bude pro, někdo proti, někdo bude propagovat někoho jiného. Jak nedávno ČT ukázala v historickém dokumentu o poslancích Pohankovi a Melčákovi, v ČSSD nejsou zrada a neloajálnost nedostatkovým zbožím,“ doplnil.

„Andrej Babiš je strana a strana je Andrej Babiš!“

Andrej Babiš ve vysílání Seznam.cz mimo jiné uvedl, že ANO by mělo o svém kandidátovi rozhodnout do června a měli by o něm hlasovat všichni členové hnutí v referendu. Zároveň řekl, že Martin Stropnický je možný kandidát, ale dalšími větami dal najevo i jistou pochybnost. Dá se očekávat, že ANO postaví svého kandidáta, nebo spíš podpoří Miloše Zemana? „Pan ministr obrany je sice docela úspěšným volebním maskotem ANO 2011 a již jednou byl označen Andrejem Babišem za možného kandidáta, ale ani z těchto vyjádření bychom neměli usuzovat na prezidentskou kariéru Martina Stropnického. Vynikající herec může hrát populární, ale i nepopulární role, dokonce stejně dobře, ale až se budou vážit jeho předpoklady pro výkon prezidentské funkce, budou na rozdílné misky vah položeny nejen jeho herecká popularita, ale i výkon funkce ministra obrany, anebo dokonce i zvláštní vztah veřejnosti ke členům jeho rodiny,“ reagoval Zbořil. „A v ANO je to přesně naopak než v ČSSD. Andrej Babiš je strana a strana je Andrej Babiš! Bez jeho vůle nebude kandidovat na prezidenta ani Martin Stropnický, ani Martin Komárek,“ doplnil.

„Přímá volba prezidenta republiky nejsou chuchelské dostihy.“

Podle sázkových agentur, které vypsaly kurzy na prezidentské volby, je favoritem současná hlava státu Miloš Zeman. Píše o tom server iDNES.cz s tím, že šance jeho protivníka Michala Horáčka pomalu klesají. Černým koněm voleb je prý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. „Lidé, kteří v ČR od roku 1990 začali hystericky sázet na cokoli a očekávají miliardové, anebo alespoň milionové výhry, si budou muset zvykat, stejně jako všechny sázkové kanceláře na to, že přímá volba prezidenta republiky nejsou chuchelské dostihy. A pokud se tak nestane, bude sázecí mánie jen dalším nedůvěryhodným ‚výzkumem veřejného mínění‘. A protože už od dob Benjamina Franklina víme, že veřejné mínění obvykle není veřejné a často není ani míněním, měli bychom se uklidnit a rozhodovat se, dokonce i sázet, až o těch rychle se objevujících a opět rychle mizejících kandidátech budeme vědět víc,“ hodnotí Zbořil.

Lidé nakažení digitální debilitou si těžko přečtou knihu

Prezident Miloš Zeman pokřtil ve Slovenském domě v Praze Černou knihu České televize, která je ohlédnutím za tím, co se o tomto veřejnoprávním médiu objevilo na serveru ParlamentníListy.cz v rámci pravidelného Týdne v médiích. Prezident při té příležitosti poznamenal, že by i tato kniha mohla trochu přispět k prozření uživatelů České televize, jakož i politiků. Politolog Zdeněk Zbořil tento názor nesdílí: „Pan prezident je příliš velký optimista, který věří, že lidé v zemi nakažení ‚digitální debilitou‘ si přečtou nějakou knihu o ČT. I když je od Petra Žantovského. Jak už snad před třemi roky řekl v nějakém interview A. J. Liehm, když se ho ptali, co říká někdy až brutální kritice ČT ze všech stran, abychom se nemýlili. Kdyby se to lidem skutečně tak nelíbilo, ČT by nevydržela snášet ‚zlatá vejce‘ svým vedoucím pohlavárům a různým ‚tvůrčím skupinám‘ ani týden. Když ale někdo vydrží sledovat např. programy ČT1 a neztratí schopnost orientovat se, v jaké době vlastně žije, bude platit bez reptání povinný ‚občanský desátek‘ a žádná kniha, i kdyby vyzařovala oheň sv. Eliáše, nikoho neosvítí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …