Mezinárodní vztahy se v kontextu událostí spojených se situací na Ukrajině vyostřují. Ruský prezident Vladimir Putin upozornil na to, že musí posílit svou vojenskou moc v reakci na aktivizaci NATO ve východní Evropě. Politolog Jan Kubáček vnímá „řinčení zbraní“ spíše jako snahu Ruska o odvedení pozornosti od anexe Krymu a snahu kontrolovat oblast Černého moře, Gruzii, Moldávii, Bělorusko a mít větší vstup do dění na Ukrajině. „Tyto aktivity už v podstatě probíhají a obě strany se snaží být ve svém regionu aktivní a viditelné. Rusko sází i na to, že bude příležitost mluvit o jiných tématech, například o vojenských systémech, a anexe Krymu bude pasé. Sází na to, že problém Krymu, následná anexe a debata o tom, zda má anexe nějaké mezinárodně právní posvěcení pominou a v podstatě se stane faktickou situací, která bude formálně tolerována,“ popsal pro ParlamentníListy.cz Kubáček. „Nesmíme ale zapomenout, že Ukrajině stále více hrozí scénář Balkánu a Bosny a Hercegoviny, tedy rozděleného státu, kde polovina obyvatel má srbské občanství, tady to bude ruské občanství. Navíc Bělorusko takticky hraje tak trošku pozici neutrálního hráče v tomto pokeru,“ dodal.
Evropa oslabí. Vyhrožování sankcemi prý bude postupně utichat a zmizí
Spojené státy a Evropská unie už zavedly sankce vůči Rusku, zmrazují konta, omezují cestování do Evropy a USA. Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem a jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami vláda zakazuje. V reakci na ruský postup hodlá EU výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účastí na finančních trzích, sankce by se mohly týkat kapitálového trhu, obrany nebo moderních technologií využitelných v energetice. Naopak Rusko zveřejnilo seznam občanů Spojených států, jimž zakázalo vstup na své území. „Čím více se budeme přibližovat k podzimu a zimě, tak tyto hrozby postupně utichnou a zmizí, protože si mnohé evropské vládnoucí hlavy uvědomí, že jsme závislí na ruském plynu a ropě,“ uvedl Kubáček. „Očekávám, že bude vzájemné hřmění a vyhrožování sankcemi postupně utichat a zmizí,“ dodal s tím, že EU bude postupovat v sankcích pomaleji a její počínání bude velmi odlišné od postupu Spojených států. „Všem začne docházet, že zase začne přicházet etapa, kdy se bude vyjednávat o množství, cenách, pravidelnosti dodávek ropy a plynu a pozice Evropské unie rázem mnohem více oslabí. S přibývajícím časem začnou promlouvat obchodní elity a začnou upozorňovat na obraty a na křehký ekonomický růst, který by mohl utrpět a začnou poukazovat na vnitropolitický život na Ukrajině,“ upozornil na další možný vývoj politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá