Poslední dobou se objevují varovné předpovědi a scénáře ohledně vývoje na Wall Street s tím, že by nám mohla nejen díky padajícím cenám ropy, ale i špatným ekonomickým výsledkům Číny a dalším faktorům hrozit krize podobná té z let 2008–2009. „O tom jsme mluvili i naposled, když jsem říkal, že může přijít krize kdykoliv. Jestli zrovna teď přišla nebo přijde krize, to opravdu nevím, nesnažím se předpovídat, ale detaily jsou jasné. Dluhy se zvyšují, snahy s tím něco dělat jsou pořád slabé a svět je v situaci, kdy trh se může rozpadat,“ míní Erik Best.
„Může to začít akciemi nebo obligacemi. Tento, minulý a předminulý týden to byla spíše otázka akcií, ale ještě větší potencionální problém jsou dluhopisy. Pokud dluhopisový trh zůstane víceméně zdravý ve smyslu, že je sice nemocný, ale není to tolik vidět, tak velká světová finanční krize nepřijde,“ odhaduje.
Ekonomická situace může být vážná, ale Rusko má dvě výhody
Hospodářským potížím i nadále čelí Rusko. Často slýcháme z jedné názorové strany, že ruský medvěd je ekonomicky na kolenou a bude padat ještě níž. Nakolik podle Erika Besta hrozí Ruské federaci velký hospodářský průšvih? Problém je spíše záměrně vytahován na světlo oproti ostatním. „Rusko je na tom stejně jako všichni ostatní. Situace může být vážná, ale stále má Rusko dvě výhody a není to nic nového. První výhodou je nižší státní dluh, přestože je to trošku možná fiktivní, protože podnikové dluhy mohou být garantovány státem, ale nejsou v tom výsledném čísle. Je ale podstatně nižší než na Západě, v Americe, Japonsku a jinde. Rusko tedy případné zvýšení dluhu, pokud najde věřitele, může akceptovat,“ soudí politický analytik pro ParlamentníListy.cz.
„Další výhodou je, že Rusové umějí lépe než občané západního světa trpět v krizi. Jak občas říkám, pro Američana nastává krize, když dojde šťáva v iPhonu, zatímco Rusové opravdu vědí, co to krize znamená, a jsou ochotni se tomu přizpůsobit. Z tohoto hlediska, i když to vypadá hůř, například nedochází k vyplácení penzí, jak by mělo, ale Rusové skoro jediní ze všech lidí na světě se s tím umějí vypořádat,“ upozorňuje Best.
To ovšem podle něho neznamená, že se lidé v Rusku nemohou začít bouřit, pokud by se situace nadále zhoršovala. „Vůbec bych to nevyloučil, ale problém je ten, že když ekonomická krize hrozí nebo je přítomna stejně jako na Západě majitelé očekávají stejný návrat kapitálu, stejný zisk. A v Rusku kamarádi Putina očekávají stejný podíl na kšeftech. Teď to vidíme se zaváděním mýtného v Rusku, kdy to má vybírat firma Igora Rotenberga, jehož otec je Putinův kamarád. Pokud to bude pokračovat, vždycky budou hrozit protesty, jak jsme viděli v Moskvě právě kvůli tomu, že řidiči musí platit mýtné. Ta krize by mohla mít dopad v tom, že ubude korupce, ale zatím to tak bohužel nevypadá. Stejně jako když byla finanční krize na Západě, tak kdyby majitelé bank snížili svoje očekávaní ohledně zisku, tak by krize něčemu prospěla. Nakonec to tak nebylo a majitelé bank stále očekávali, že budou mít 15–20 procent. Díky tomu museli osekávat a přicházeli o práci řadoví zaměstnanci,“ sděluje ParlamentnímListům.cz novinář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka