Prezidentu Spojených států Baracku Obamovi se blíží ke konci druhé funkční období. Na zajímavé aspekty jeho působení v čele světové velmoci upozornil v České republice žijící americký novinář ve svém vystoupení na odborném semináři Mýty o Sýrii II. V Poslanecké sněmovně tuto akci pod záštitou poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, Jaroslava Holíka a Radima Fialy uspořádal Institut slovanských strategických studií. „I když jsem Američan, občas ztrácím přehled o zahraniční politice vlastního státu. Tak kolik válek vlastně zvládá Obama současně? Kolik válek v současné době vedou nebo vedly za Obamy Spojené státy?“ zeptal se řečnicky na úvod svého příspěvku Erik Best.
Následně přiznal, že je obtížné určit, kolik jich vlastně je. „Není totiž úplně jasné, jak máme definovat, co je válka. Můžeme to vůbec udělat? Dříve to bylo jasné. Kongres vyhlásil válku, tak jsme měli válku. Ale od té doby se svět změnil. Otázka také je, kdy se změnil, ale o tom mluvit nebudu. Avšak od té doby, co se změnil, tak opravdu nevíme. Obama, který chtěl změnit politiku svého předchůdce, vedl více válek než Bush. A celkově napadl sedm států. Pak je otázka, jestli lze za samotnou válku považovat válku proti Islámskému státu, nebo jestli mají být za válku považovány sankce proti Rusku a tak dále. Ale i bez toho za Obamy vedly či vedou Spojené státy sedm válek,“ konstatoval americký novinář.
Dokument Národní bezpečnostní strategie USA je klíčem k pochopení dneška
Připomněl, že i Česká republika vede válku. „Je jasné, že Česká republika je součástí války v Afghánistánu. Nedávno tam byl premiér Bohuslav Sobotka a prohlásil, že tam čeští vojáci zůstanou, pokud nebude zajištěna stabilita. Česká republika se té války účastní už čtrnáct let, i když je role českých vojáků poměrně malá. A pokud se nemýlím, jde o nejdelší válku s českou účastí od konce třicetileté války. To znamená za období skoro čtyř set let. Pak je Česká republika také ještě součástí koalice, která válčí v Iráku. Ale jestli to znamená, že je Česká republika ve válce v Iráku, to je otázka. Jak jsme k tomu došli, že ani nevíme, kolik těch válek máme? Vždyť jsme měli mít z konce studené války takovou mírovou dividendu, jak o tom Spojené státy mluvily, ale místo toho máme sedm válek,“ poznamenal Erik Best.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník