Připomíná, že po třiadvaceti letech od sametové revoluce stále komunistická strana existuje a má – navzdory všem předpokladům – své postavení v politice i podporu voličů. „Výzvy proti komunistům neodpovídají veřejnému mínění, více než šedesáti procentům lidí je tato otázka víceméně ukradená,“ řekl politolog ParlamentnímListům.cz. Zdůrazňuje, že Tomáš Hanák i další, kteří vyzývají ke sjednocení proti kandidátům, které považují za nehodné prezidentského úřadu, mají na své názory i výzvy právo.
„Ale tyto apely jsou pokrytecké, proč by prezidentem nemohl být bývalý komunista, když byli bývalí komunisté v jiných nejrůznějších funkcích? Když Jan Fischer vytrhl politikům trn z paty a kývl na funkci premiéra po pádu Topolánkovy vlády, nikdo mu někdejší členství v KSČ nevyčítal,“ připomněl Jiří Pehe.
S kritikou měli přijít, když byl Zeman nebo Tošovský premiérem
Politolog přiznává, že úřad hlavy státu má v České republice určitou symbolickou rovinu, ale v reálném světě funkce premiéra, kterou Jan Fischer zastával skoro rok a půl, je funkce daleko důležitější. „Chápu symbolismus, ale je to trochu opožděné. Pokud někdo chce bojovat proti něčímu členství v komunistické straně, měl to dělat, když byl premiérem Miloš Zeman nebo Josef Tošovský, když byl ministrem financí Ivan Kočárník, nebo ministrem průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý,“ prohlásil. Když se tímto argumentem bojuje proti prezidentskému kandidátovi dnes, považuje to téměř za frašku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová