Hospodští, něco vám připomenu. Zdeněk Zbořil zapátral v paměti a nemazal se s tím

30.11.2020 8:32 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Posedět, popovídat si, vzít kapesné a mít pokoj. Tentokrát jim to někdo zkazil, a proto jsou, zase jen někteří, tak nějak nesví,“ komentuje poslední jednání Rady ČT politolog Zdeněk Zbořil. A ti nespokojení? Ať se klidně soudí! Známe rychlost rozhodování těchto institucí. „Deset let, žádná míra. Snad se za posledních třicet let něco podobného nestalo. Pokud toto bude standardem naší demokracie, pak už se můžeme těšit na vyhledávání ‚židovského původu‘ latentních nepřátel lidu, státu nebo ČT,“ podotýká k vyostřené situaci a kritice Hany Lipovské. Politolog se vyjadřuje také k projednávání daňového balíčku, situaci restauratérů a politické kariéře Pavla Novotného: „Našlo by se i mnoho takových, kteří by pana Novotného Evropskému parlamentu škodolibě přáli.“

Hospodští, něco vám připomenu. Zdeněk Zbořil zapátral v paměti a nemazal se s tím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Rada ČT na svém středečním jednání zvolila nové složení dozorčí komise, kterou před 14 dny odvolala. Jednání bylo bouřlivé, někteří požadovali odklad hlasování, protože považují původní odvolání dozorčí komise za nezákonné. Zdeněk Šarapatka si vyměňoval názory s místopředsedou Matochou a odmítl se účastnit volby do dozorčí komise. Rada České televize podle něj postupuje nezákonně. Hlasovat odmítli i René Kühn a Jaroslav Dědič.

„Zřejmě se někteří radní chtěli chovat jako obvykle. Posedět, popovídat si, vzít kapesné a mít pokoj. Tentokrát jim to někdo zkazil, a proto jsou, zase jen někteří, tak nějak nesví,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.

Rada ČT silou 10 hlasů ze 13 odvolala původní Dozorčí komisi ČT a ani poslanci a senátoři se prozatím neshodli, zda se tak stalo v souladu se zákonem. Odvolaní členové komise se chystají obrátit na soud. Nové radní ČT reprezentované např. ekonomkou Hanou Lipovskou to však neodradilo od dalšího konání a podle senátora Tomáše Czernina pokračují ve svých kontroverzních krocích. „Rada ČT pokračuje ve svých kontroverzních rozhodnutích. Nevzala na vědomí, že ze strany Senátu Parlamentu ČR, odborných právních kruhů i občanských sdružení bylo její odvolání dozorčí komise protiprávní. Naopak, pokračuje v krocích, které mohou poškodit nezávislost našeho veřejnoprávního média. Je to nehorázné! Každý může udělat chybu, ale pokud je na ni upozorněn, je jeho povinnost dalších se vyvarovat,“ rozohnil se senátor.

„Ctihodný pan senátor trochu zapomíná, že jako politik, a dokonce jako senátor by neměl ‚vyvíjet nepřípustný tlak‘ na instituci, která má být ze své podstaty nezávislá. Dokonce se za nevhodné považuje v některých případech i samotná kritika vybraných veřejnoprávních institucí a organizací. Jeho aristokratické vychování mu samozřejmě dovoluje tvrdit, že je-li někdo ‚upozorněn‘,  je jeho ‚povinností‘ dělat to, co původně dělat nechtěl. Ale jako senátor v České republice měl ctít třeba i jen ‚ducha jejích zákonů‘. Ten nápad soudit se bychom však mohli doporučit odvolaným členům. Alespoň poznají, jak je nezávislá soudní moc spravedlivá, rychlá a účinná. Jak víme ze soudního řízení s Velkou radou RRTV – deset let, žádná míra,“ podotýká Zbořil.

„Snad se za posledních třicet let něco podobného nestalo“

„V poslední době se řada osob vyjadřuje k dění v Radě České televize. Tato vyjádření, ať již pozitivní či negativní, se týkají i dr. Lipovské,“ všímá si kardinál Dominik Duka. Na základě toho nabídnul i svůj osobní pohled. Připomenul, jak je Rada ČT volena. „Navržení kandidáti prezentují svoje kompetence a znalosti před komisí poslanců (volební výbor), na kterou nemá Česká biskupská konference ani já vliv,“ pokračoval s tím, že tento užší výběr je předložen Sněmovně k tajnému hlasování, které umožňuje poslancům, aby hlasovali nezávisle na stranickém rozhodování. Je tedy odpovědností poslanců, koho chtějí mít v Radě ČT. Nejinak tomu bylo u Hany Lipovské. „Je známa jako praktikující katolička a ekonomka, která má integrální svědomí,“ podotkl k její osobě. Zmínil, že Lipovskou Poslanecká sněmovna zvolila nejvyšším počtem hlasů. „Pokud se politici či jiné osoby vyjadřují ke komukoliv s despektem či neúctou k jeho názoru, pak popírají demokracii, která respektuje pluralitu. Tím se sami diskvalifikují,“ upozornil kardinál Duka závěrem.

„Něco podobného jsme v PL řekli a napsali už minulý týden. Pan kardinál to řekl jen lépe a přesněji. Ale už jen to, že musel takto reagovat na příval nenávisti ze strany sebeoslavujících ‚demokratů‘, svědčí o tom, že je na určitých úrovních české společnosti něco pozoruhodně nestoudného. A to, že se nenávist z této strany koncentruje na paní Lipovskou a pana Kašparů, dva členy Rady, kteří se netají svými postoji motivovanými křesťanskou morálkou, je snad ještě něco nestoudnějšího. Snad se za posledních třicet let něco podobného nestalo. Pokud toto bude standardem naší demokracie, pak už se můžeme těšit na vyhledávání ‚židovského původu‘ latentních nepřátel lidu, státu nebo ČT,“ reaguje politolog.

Před budovu ČT se opět vrátili řečníci z předchozí autodemonstrace. Spolek Milion chvilek pro demokracii na místě pořádal tiskovou konferenci iniciativ bránících nezávislost ČT. První hovořil předseda chvilkařů Benjamin Roll, který prohlásil, že v posledních týdnech dochází k útokům na nezávislost ČT. „Po dvaceti letech Česká televize opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit,“ narážel 25letý předseda Milionu chvilek pro demokracii na události z přelomu let 2000 a 2001. „Zdá se, že se rada utrhla z řetězu a že lidé, kteří stojí za některými radními, jako je například Jana Bobošíková nebo třeba Václav Klaus mladší si pomalu ale jistě chtějí připravit půdu pro ovládnutí České televize,“ varoval předseda a dodal, že na to chtějí upozornit.

„Nevšiml jsem si, že je ČT vystavena útokům na její nezávislost. Naopak, většina občanů ČR, jak na to upozornil pan ředitel Dvořák, si váží práce redakcí a redaktorů. Těch z večerního vysílání ČT Art dokonce mimořádně.  A i ti, co mají jiné názory na jeho program, hledají něco, co by se nedalo pochválit. Kritika, nikoliv ‚útok na nezávislost‘, se týká zejména ČT Zpravodajství. To, že se někomu nechce poslouchat štěkající a vřeštící (většinou) redaktorky a moderátorky, ještě neznamená, že ohrožuje ‚nezávislost‘ ČT. Natož že je ohroženo svobodné šíření myšlenek a názorů média veřejné služby. Ale i tam jsem zaznamenal účast s panem redaktorem Drahoňovským (na rozdíl od ‚bezúčasti‘ s redakcí nedělního NEWS ROOMU), kterému se dostalo podpory diváků a posluchačů, když se ho dotkl covid-19. Představa, že Václav Klaus ml. chce ‚ovládnout‘ ČT, je ale opravdu už z jiného světa. Pravděpodobně ze světa, ve kterém žijí a chtějí žít jen někteří zaměstnanci ČT,“ komentuje Zbořil.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…