„K tomu není co dodat. Je to idealismus, který se někdy vyplácí. Třeba to vyjde i tentokrát a nejen organizátoři festivalu, ale i ostatní sponzoři takovou věc zváží. Mohli by na svých sponzorských darech přidat nějakou korunu a všichni by byli spokojeni,“ reaguje na otevřený dopis zástupců filmové obce, který kritizuje sponzoring České zbrojovky na Karlovarském filmovém festivalu politolog Zdeněk Zbořil. „Nebo by se mohla uspořádat národní sbírka, podobná, jako když se v českém národním dávnověku stavělo Národní divadlo v Praze. Odvažuji se tvrdit, že už známe jména prvních 36 filmařů, kteří přispějí jako první. Jistě kvůli tomu nezchudnou a bude je hřát vědomí, že do Varů jezdí tak trochu za své,“ dodal. K signatářům výzvy patří Jan Hřebejk, Vladimír Michálek, Juraj Nvota, Vít Klusák, Jana Plodková, Anna Šišková či Anna Geislerová.
Filmový festival v Karlových Varech podle umělců „systematicky a hrdě promítá důležité filmy, které často mluví o násilí, nespravedlnosti, korupci či potírání lidských práv“ a zároveň „zve a podporuje filmaře ze zemí, kde se lidé nemohou kvůli represivním režimům svobodně vyjadřovat a točit filmy“. „Vážíme si toho, a právě proto nás zpráva o financování festivalu Českou zbrojovkou zklamala,“ píší signatáři dopisu. „Podle informací, které přinesly organizace monitorující vývoz zbraní z ČR, vyvážel tento oficiální sponzor festivalu v minulosti svoje zbraně do nedemokratických zemí s represivními režimy a vydělával tak na porušování lidských práv,“ píše se dále v dopise. Filmařům, kteří nestojí o podporu festivalu od zbrojaře, vadí, že Česká zbrojovka vyvezla zbraně do Egypta, jehož bezpečnostní složky jsou známy tvrdým potlačováním demonstrací a palbou ostrými do civilistů. Také jim vadí haló, které se kolem České zbrojovky seběhlo v zahraničním tisku, kde začaly být zbraně vyrobené v České republice spojovány s africkými pytláky zabíjejícími nosorožce.
„Světový trh se zbraněmi není dobročinná besídka vzájemně se milujících partnerů. Někdy se jim říká obchodníci se smrtí a jejich ziskům „krvavé peníze“. A nejde jen o nosorožce. Také děti v Jemenu, Iráku, Sýrii a všude tam, kde šíříme svou ‚nekonečnou svobodu‘, demokracii a lidská práva jsou zabíjeny zbraněmi, které byly někde vyrobeny,“ komentuje politolog. „Jak se pozná, že jsou třeba z Uherského Hradiště, nevím, ale snad by stačilo české zbrojovky zrušit (už se o to jednou zasloužil Václav Havel), anebo požádat pana Kalouska, aby svým přátelům a bratřím domluvil. Buď aby přestali zbraně vyrábět, anebo neposílali peníze do Karlových Varů. Jiří Bartoška jim s tím jistě rád poradí, jak to zařídit, aby to nedopadlo jako s Gočárovým domem U Černé Matky Boží. Zahraniční tisk to jistě ocení,“ dodal.
Filmaři jsou přesvědčeni, „že lidská práva by měla vždy stát nad byznysem“. V dopise proto apelují na vedení festivalu, aby se „příští ročník festivalu konal bez podpory České zbrojovky“. „Mnohem raději se zúčastníme skromnější, ale o to hrdější verze největší oslavy filmu v České republice,“ píší. Za firmu se už ale postavilo vedení festivalu a Hospodářská komora upozornila na to, že Česká zbrojovka festival podporuje už třetím rokem. „To je opravdu skvělý nápad. Festival by mohl být nejen skromnější, ale i méně hlučný. A úroveň alespoň českých filmů vyšší. Pokud jsem správně četl seznam oceněných, z těch téměř dvaceti cen se dostala jen jedna do českých rukou, a tu ještě udělovali diváci, o kterých předpokládám, že nebyli z nějaké Tramtárie. A lidská práva by mohla hned být lidštější,“ uvedl Zbořil.
V minulosti jsme měli Filmové festivaly pracujících
Na Britských listech upozornili: „Jak si nedělat reklamu. Karlovarský filmový festival je sponzorován výrobcem zbraní, upozorňuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. A také tabákovou společností Philip Morris. A dává ocenění Caseymu Affleckovi, který je v USA podezříván ze sexuálního šikanování žen.“ Zbořil k tomu dodává: „Bohužel, nevím, jak to chodí nejen ve Varech, ale i na jiných podobným slavnostech ve světě. Asi to nebude jiné. Ale ten Philip Morris asi vadí hodně, když už musel přestat sponzorovat i Formuli 1. Snad by se to dalo udělat po vzoru Milionu chvilek, o kterém pan Minář řekl, že jej financují drobní střádalové. V minulosti jsme měli Filmové festivaly pracujících, dnes by to mohly být festivaly střádalů. Možná by se v takovém ‚dědictví otců‘ někdo našel. Mezi výrobci a tvůrci filmů určitě.“
Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni klesl na téměř 14 miliard korun, meziročně se tak snížil o 1,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší výsledek od roku 2015. „To neumím posoudit. Třeba nakupujeme jako stát více zbraní v zahraničí, a nikoli u českých výrobců. Nebo již došly zásoby z minulosti a nemáme co nabízet. Konečně také mohlo dojít na slova filmařů, zbrojaři se zastyděli, začínají sami likvidovat zbrojní průmysl a vrhnou se na výrobu filmů a televizních seriálů. Kdyby si vybrali jako téma Senát PČR, mohl by se hned ten první jmenovat, jak o tom už dnes mluví někteří senátoři, Ordinace ve Valdštejnské zahradě. Zda by se to dalo prodat za těch poztrácených 15 miliard, si ale nemyslím,“ glosuje Zbořil.
Na festival v Karlových Varech přijel i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Bouři na sociálních sítích vzbudily fotografie, na které objímá svou přítelkyni způsobem, který vyvolal minimálně rozpaky. „Možná byl pan Faltýnek, jak se dnes vtipně říká, pod vlivem. Nedovoluji si mu radit, asi by mu to bylo stejně jedno. Ale představa, že by na MFF jezdilo do Varů jeho zbývajících 280 kolegů z Parlamentu ČR, nebo dokonce i z jejich společenského okolí, se mi zdá až hrůzostrašná. Jen si vzpomeňte na několik jmen poslanců a senátorů – horor, horor, jak říká na konci Apokalypse Now! Marlon Brando,“ komentuje politolog.
„Dopadlo to dobře, všichni byli opilí, ale ještě nezvraceli“
Některá média se zabývala také večírkem České televize, který ve Varech uspořádali. Na místě vše měla kontrovat policie, prý kvůli rušení nočního klidu. „Kapitána Dema doprovázela novinářka a umělkyně v jedné osobě Emma Smetana se svým přítelem Jordanem Hajem. Podle fotografa ale jejich vystoupení odstartovalo až nečekaně pozdě,“ informoval expres.cz. Podle mluvčí ČT ale vše proběhlo v klidu, nikdo hlídku nevolal, k porušení nočního klidu nedošlo a všechno bylo v pořádku. „Snad s takovou zprávou nemusíme ztrácet čas. Je z polosvěta a někdy hodně ordinérního. Spisovatelka Jindřiška Smetanová o podobných situacích říkala: Dopadlo to dobře, všichni byli opilí, ale ještě nezvraceli!“ doplňuje Zbořil.
Ředitel České televize Petr Dvořák si odnese mimořádný bonus ve výši 2,42 milionu Kč. Odsouhlasila to takřka jednomyslně Rada ČT. „To si také opravdu nedovoluji posuzovat. Když zvážím honorář ředitele NG Praha za ‚nadpráci‘, pak mi připadá roční odměna pan ředitele Dvořáka přiměřená. Když si vzpomenu na některá vysílání ČTV, záměrně říkám vysílání, nikoli programy, pak nikoli. Navíc si myslím, že posedlost prezentovat v ČTV jakýkoli historický dokument, který do nekonečna opakuje obrazy Adolfa Hitlera a jeho přátel za mlada, během politické kariéry, na začátku i na konci druhé světové, by mohlo být považováno za podporu a propagaci nacismu. To je vlastně, pokud se nemýlím, trestný čin. Možná si to myslí i desítky mladých lidí, kteří ještě nedávno byli za podobné trestné činy stíháni,“ uvedl politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá