Není přitom tajemstvím, že o kapitalismu se v poslední době hodně mluví i píše. Ozývají se totiž hlasy, že stojí na svém konci, že přijde jeho kolaps (stejně jako kolaps celé civilizace). Odborníci si pak lámou hlavu nad tím, co přijde po něm. I na toto téma ParlamentníListy.cz v minulosti přinesly několik článků, tak zůstaňme u onoho údajného spiknutí vzdělanců. Jde o výmysl nebo jen neumíme vnímat a srovnat si fakta, která jsou všude kolem nás?
Pravdou je, že stále dostupnější a komplexnější vzdělání dává vzniknout celé nové společenské vrstvě, která dříve v takové míře neexistovala. Jde o vrstvu intelektuálů – tedy přemýšlivých lidí, kteří často investovali nemalou energii, čas i peníze do vědění a očekávají za to náležitou odměnu. Jenomže ne každý se jí dočká, mnozí často prohrají na otevřeném trhu s podnikateli, obchodníky a někdy i řemeslníky. I proto řada intelektuálů považuje prý kapitalismus jako společenský systém za zoufale zastaralý a přejí si, aby došlo k jeho změně. Přitom stačí trochu zapátrat a ukáže se, že o konci kapitalismu a roli intelektuálů se v některých teoriích hovořilo již před desítkami let.
Intelektuálové - nová společenská vrstva bažící po pádu kapitalismu?
„Protože vzdělanců stále přibývá, roste i jejich síla. Kapitalismus je totiž stále úspěšnější, tak umožňuje vynakládat na vzdělání stále víc peněz. Zároveň tak sílí elita, která je vlastně protikapitalistická. Dřív či později bude nastolen socialismus,“ to jsou slova, která napsal třešťský rodák, nobelovský ekonom, Joseph Schumpeter před řadou desítek let. A jak se ukázalo, šlo o poměrně přesnou předpověď.
Nebylo však tehdy mnoho lidí, co by ji ocenili. Přestože již tenkrát předvídal pád kapitalismu a hovořil o nastolení socialismu, například zástupci levice ho nikdy nepřijali. Důvod byl zřejmě hlavně ten, že Schumpeter zdůrazňoval, že o nastolení socialismu paradoxně usilovali tenkrát hlavně bohatí a mocní. Pravdou přitom je, že se tato jeho teorie dá aplikovat poměrně přesně i na současnou dobu. I v ní se totiž ozývá, (i s odvoláním na již zmíněného Schumpetera), že profesionální vzdělanci mají být skutečně těmi, kteří budou stát za tím, že kapitalismus skončí v propadlišti dějin.
Proč? Boj mezi podnikateli (zaměstnavateli) a zaměstnanci prý již dávno není tak vyhrocený, jako tomu bývalo v dějinách. Minimálně západními společnostmi už tento boj dávno neotřásá. To ale neznamená, že by skončilo třídní rozdělení. To je evidentní nadále. I když v trochu odlišné podobě.
Střední třída? Dělí se na novou a starou
Ozývají se například názory, že smysl má mluvit o staré střední třídě a nové střední třídě. Do té první patří ti, co vyrábějí nebo prodávají něco konkrétního, do druhé skupiny pak ti, co operují s něčím, co by se dalo nazvat jako symboly. Tedy novináři, psychologové, konzultanti, učitelé či různé celebrity. Tato nová střední třída je výrazně liberálnější v otázkách životního stylu a výrazně socialističtější v politických a ekonomických otázkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová