Miloš Zeman plánuje zúčastnit se konference na ostrově Rhodos, kterou pořádá ruský oligarcha a spolupracovník Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Mluvčí českého prezidenta uvedl, že se zde setká s maďarským a slovenským premiérem. Proč myslíte, že takovou návštěvu chystá? Co tím sleduje? Je to provokace kritiků, nebo má Zeman nějaký jiný záměr?
Tak jedním z hlavních argumentů je fórum, kde může navazovat vztahy a mít jednání neformálnějšího charakteru. Ale objevují se tady i jiné formy informací. Pokud se podíváme na program a osazenstvo, tak zde zdaleka nebudou jen politici východní Evropy, ale také osobnosti, byznysmeni a politici i ze střední a západní Evropy, a také z oblasti Středního a Blízkého východu. Miloš Zeman na to navazuje a tato návštěva je o to cennější, že je vedena přes nějakou osobní Zemanovu zarputilost i za cenu nějakého zpochybňování. Ale toho zpochybňování bylo tolik, že se kritika vytrácí. Na hlavu Zemana toho padlo tolik, ačkoliv opakuje kroky, které dělají francouzští, američtí nebo britští politici. Když to řekne Zeman, je kritizován.
On si to uvědomuje a přidává tyto návštěvy. Nepostupuje podle agendy či programu, což někteří jeho souputníci dělají. Na druhou stranu tím, že organizátor už nemá tak blízko k Putinovi a Ruské federaci, tak se nedá říci, že by šlo vysloveně o aktivitu dvora nebo blízkých lidí Putina. Dnes si Jakunin drží určitý distanc, částečně byl ze dvora věrných Putinovi vytlačen, vyhnán, takže dnes už má jeho aktivita byznysový, summitový, strategický charakter. Na Rhodosu se schází svět politiky, byznysu, ale i zástupců všelijakých komor hospodářského charakteru napříč Evropou i Asií. Nutno dodat, že mnoho politiků ze Západu sem vysílá své poradce a analytiky, protože zde padají důležitá slova, která mají vliv na diplomacii. Primárně jde o strategické setkávání, kde se řeší a rozebírají mnohé zájmy mnoha zemí.
Jak vidíte kritiku směrem k Zemanovi za jeho postoje vůči Rusku a Ukrajině? Není tajemstvím, že jsou v Evropské unii neobvyklé. Jakub Janda z think-thanku Evropské hodnoty tvrdí, že důvodem těchto postojů je financování prezidentské kampaně z Moskvy. Je Miloš Zeman ovlivněný z Ruska, nebo jednoduše vyjadřuje neobvyklé názory?
Názory Jakuba Jandy vnímám v podstatě s velkým nadhledem, protože jsou mnohokrát vyostřené, nejsou zdokumentované a vyargumentované, nazdrojované a obávám se, že jsou poplatné začínající předprezidentské kampani, s tím mám největší problém. Mísí se zde realita s přeexponovanými citáty a dojmy a nepracuje se s tím, že jednak to Miloš Zeman dělá z logiky menšího státu, čímž chce vyvažovat vliv a zároveň posílit diplomatickou sílu, ale zároveň cílí do nových trhů, do Asie spíše než do Ruska, tedy do středoasijských republik. Zároveň některá vyjádření nejsou šťastná a říká je s cílem přitáhnout pozornost a provokovat. Jsou cílena na domácí dvorek spíše než do zahraničí a také se s nimi tak nakládá. Od kvalitní analýzy se dá očekávat výstup, jak se v diplomacii chová rakouská, britská, francouzská či německá vláda. Bylo by to velice zajímavé srovnání a ukázalo by se, že diplomacie Pražského hradu není tak výstřední a mnohá témata vidí obdobně. Pravda je někdy bohužel opepřená nešťastnými výroky Miloše Zemana, někdy cíleně peprnějšími, aby se téma zažilo a bylo sledované. Angela Merkelová, David Cameron, Hollande... to nejsou lidé, kteří by programově chtěli provokovat. Oni volí vágní a slabý slovník záměrně, ale podívejme se na intenzitu návštěv v Moskvě, kde vyjednávají s komorou ruských podnikatelů, podívejme se na intenzitu energetických summitů, ta je mnohonásobná.
Jan Kubáček
Chcete tím říci, že Zeman dělá v podstatě totéž, co ostatní, akorát je to více vidět a více se o tom mluví kvůli jeho provokativním výrokům?
Ano, dělá se kolem toho větší humbuk. Občas provokuje některými citáty soupeře a nutno dodat, že řada soupeřů nehodnotí výroky věcně, ale automaticky s hodnocením proti.
Miloš Zeman získal svoji popularitu u voličů protestních, protievropských, protiuprchlických a možná i proruských. Může na těchto příznivcích stavět? A je taková cesta k získávání popularity správná?
Tohle se složitě posuzuje. Klíčové pro Zemana je, aby si držel všechny stěžejní voličské skupiny nad tímto spektrem, všechny konzervativní voliče, pro které je klíčová politika národních zájmů, konzervativních hodnot. Tedy voličstvo, které jednak chodí pravidelně k volbám; a tady platí železná logika. Více k volbám chodí lidé z velkých měst, venkova, starší lidé, kteří založili rodinu. Zkrátka na ně Zeman pragmaticky cílí stejně jako každý politik a nahlíží na ně marketingově. Ví, že důležitější je komunikovat s pravidelnými voliči, v tom není Zeman odlišný od zbytku světa a tuzemských politiků. Berou je prozaicky jako každý ekonomický subjekt a cílí na ty, kteří více nakupují, konzumují a ctí tu značku. S nimi potřebuje udržovat pomyslnou spojku a společenskou smlouvu stejně jako každý protikandidát. Je logické a dá se očekávat, že jestli se nějakému kandidátovi povede souboj se Zemanem, tak to bude o disciplinované a konzervativní voliče. Ti to rozhodnou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová