Je to těžké, řekla Němka a pospíchala pryč. Uprchlík naříká, jak v EU neměl peníze. Zajeli jsme do Německa, hned za hranici

06.02.2018 13:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Deggendorf, ležící na Dunaji a tvořící jednu ze vstupních bran do bavorské a následně české Šumavy, se v posledních letech změnil. Nejenže tu potkáváte čím dál tím více mladých lidí tmavé pleti, což je vzhledem k migrační krizi logické, ale zdá se, jako by upadl ekonomicky a společensky. Navštívili jsme čtvrť, kde se dnes nachází repatriační středisko, které se jako málokterý objekt v tomto okresním městě rozšiřuje. Znáte-li hospodářsky nejvyspělejší spolkovou zemi Německa, budete aktuální situací když ne překvapeni, jistě pak zaraženi…

Je to těžké, řekla Němka a pospíchala pryč. Uprchlík naříká, jak v EU neměl peníze. Zajeli jsme do Německa, hned za hranici
Foto: Václav Fiala
Popisek: Brány repatriačního tábora v Deggendorfu

Málokdo vás navede na středisko pro migranty. Jako by je místní ve vlastním městě neznali. Dotazujete-li se však na nádraží, v tom vám v naprosté většině pomohou mladší i starší a nasměrují vás naprosto bez chyby. Nevím, zda je to záměr nebo pragmatismus, každopádně středisko pro repatriaci, tedy návrat, se nachází těsně vedle zdejšího nádraží, v čemž byste hledali spíše suchý anglický humor…

Hledání veřejné komůrky…

Po dlouhé cestě bez zastávky hledáme nejdříve možnost si odskočit, s čímž už ale několik desítek kilometrů před cílem máme celkem problém. Benzinky, které míjíme, mají WC kupodivu zavřené (že by se v Německu se železnou pravidelností vyhlásil celozemský, nebo dokonce celospolkový den sanitace toalet?). Nebo prostě máme smůlu a pro návštěvníky nejsou – jen pro personál. Naděje svitne na vlakovém nádraží, které, jak jsem se již zmínil, je hned vedle repatriačního střediska. Dá se tam celkem slušně zadarmo zaparkovat a snad tady vytouženou „komůrku“ najdeme. Ovšem i zde máme k nelibosti smůlu, nebo alespoň částečnou, protože veřejné WC není v provozu. Na zeď přilepený papírek nás informuje, že v sousedním hostinci, který je propojen s nádražní halou úzkou chodbou, jsou toalety pro cestující k dispozici. Chyba lávky! Jen co pootevřu dveře do hezké, ale totálně prázdné restaurace bez jediného hosta, rozmrzelá hostinská nervózně křičí, že  „toaletten geschlossen“, tedy – zavřeny. Jen pro hosty! A je to. Na můj dotaz, zdali tedy tady někde v okolí můžeme použít sociální zařízení, vztekle rumpluje sklenicemi, aby neslyšela slovíčka.
Nu, ještě že kolem střediska pro cizince je poměrně široký pruh ladem ležícího pozemku s vysokou trávou… S odpuštěním, dovolil jsem si tuto zdánlivě diskrétní a krátkou epizodku publikovat, aby čtenář obeznámený s bohatým Německem zažil realitu, která by zde ještě před několika lety nebyla myslitelná a která by se vám možná mohla stát na nějakém balkánském nádraží (a možná ani to ne…).

Neveselo, truchlivo

Cesta z nádraží k areálu pro uprchlíky je velmi krátká, ale poměrně bezútěšná. Procházíme kolem bývalých, dnes opuštěných skladů, obchodů, které na vás civí prázdnými výklady. V některých domech ještě žijí lidé, protože v patrech se svítí, a před rodinnými, kdysi docela honosnými domy stojí auta. Ale prázdné sklady, bývalé tančírny a diskotéky ve mně tak trochu evokují návštěvu Liverpoolu před mnoha lety, kde v centru města byly vybydlené bloky a továrničky. Tady je to sice poměrně menší (vždyť jsme také v okresním městě!), ale stejně… Atmosféru města v britském království, proslaveného například Beatles, evokují i skupinky lidí tmavé pleti, evidentně ze střední a tropické Afriky. Občas projede na kole člověk se světlejší pletí a výjimečně také místní, ale optimistická atmosféra na vás jistě nedýchne.
„Co tomu tady  říkáte?“ ptáme se starších obyvatel mířících do nedalekého marketu. Jen jeden z několika utrousí: „Všichni nejsou stejní, je to ale těžká situace,“ a raději odkvačí od podezřele se ptajících. Paní na kole raději zrychlí, další starší dáma jen mávne rukou a „pro sichr“ přidá do kroku. Ke všemu ještě se opravdovou náhodou nachomýtneme k rozdávání potravin, kdy zdejší Červený kříž pro místní staré lidi rozdává tašky potravin – chleba, mouku, kosmetické sáčky. Ticho, jako kdybyste byli v jiném světě. Nikdo nechce mluvit a skupinka více než deseti lidí se rychle rozchází a jednotlivci, vesměs lidé nad šedesát let, poměrně, s prominutím, „ušmudlaného“ vzezření tiše jako myšky odcházejí ze střediska s plnými taškami a téměř bojácně se rozhlížejí po okolí. Jako byste se vrátili do začátku padesátých let. A pár desítek metrů od tohoto pohledu velká a krásná novostavba bavorského Červeného kříže s penzionem.

Afrika!

Jen pár metrů odtud halekají Afričané. Někteří jen v trepkách si jdou do druhé  budovy na jídlo – anebo z jídla, protože je právě doba oběda. Někteří se strkají a křičí, jiní v tichosti jdou zpět na ubytovnu. Ta je ohrazena plotem a po zkušenostech s bdělými policisty v jiných spolkových zemích se tak trochu nenápadně blížíme k areálu. Členové ochranky, tedy mladší i starší muži v neidentifikovaných černých kombinézách, si nás nevšímají, opírají se o závoru a jiní sbírají pohozené papírky. Evidentně volný režim, protože ubytovaní vycházejí z areálu si nakoupit, většinou hygienické potřeby a nějaké drobnosti. Starší muži nás přesvědčují, že jsou ze Sýrie, ale jména a místa svého původu tají. Jsou ale ve velké menšině, protože tady hlavně vidíte nepřehlédnutelné Afričany, jejichž ženy mají na sobě barevná trika a pruhy látky.
Obcházíme areál, který se evidentně bude rozšiřovat. Starý objekt, pravděpodobně skladu, přestavěný na něco, co připomíná vězení. Se zamřížovanými malými okny. Z druhé strany objektu, jen pár metrů od železničních kolejí, jsou vedle sebe a nad sebou postavené obytné kontejnery, kde jsou přes malá okna vidět povlečené pryčny a sem tam nějaký stolek. Místo, kde Afričané čekají na deportaci. Ale ne zpět do svého domova…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…