Ještě hloupější než „kauza Jiří Brady“. Zdeněk Zbořil hledí na umělce, politiky, Radka Bangu, Ortel... A také na bojovníky s propagandou

05.12.2016 7:02 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nápad náměstkyně pražské primátorky Petry Kolínské udělit Cenu hlavního města Prahy Radku Bangovi, který se zviditelnil protestem proti kapele Ortel při vyhlášení výsledků ankety Český slavík, považuje politolog Zdeněk Zbořil za ještě hloupější propagandu, než bylo ověšení Jiřího Bradyho všemi možnými řády. K chystanému utahování šroubů naší svobody připomíná, že nejeden politik v dějinách si myslel, že má nástroj, kterým bude ovládat druhé. Pak nad ním nejen ztratil kontrolu, ale dokonce se stal i jeho obětí.

Ještě hloupější než „kauza Jiří Brady“. Zdeněk Zbořil hledí na umělce, politiky, Radka Bangu, Ortel... A také na bojovníky s propagandou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Ačkoli se od začátku nového roku chystají pro mnohé problematické kroky ministerstva vnitra v rámci boje proti proruské propagandě nebo proti neevropské propagandě, všichni ti jindy tak viditelní a slyšitelní zastánci svobod dle Zbořila mlčí jak zařezaní. Zticha jsou i ti, kteří tak rádi zdůrazňují význam Charty 77, neformální československé občanské iniciativy, jež kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv. „Nejen česká, ale i ‚evropská‘ rozhodnost bojovat proti ‚ruské propagandě‘ nebo ‚protievropské agitaci‘ mi opravdu připomíná rok 1977. Ono ani tak nešlo o text Charty 77, ten ani nebyl nikde publikován, jako o ty, kteří ji sepsali a podepsali,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

To byl ve skutečnosti hon, ke kterému zatroubili politici. „Ujala se ho Československá televize a konečně došlo na ‚odborníky‘ z Ministerstva vnita, respektive StB a její Správu bojující s ‚vnitřním nepřítelem‘. Také dnes jde o jakousi polotajnou aktivitu veřejnosti neznámých agentů a nikdo neví, čeho se vlastně týká. Jde o ideologii, nebo o peníze? To za hraběte Sedlnického z Choltic, v úřadu v letech 1817–48, všichni věděli, anebo alespoň tušili, co se smí a nesmí, a dokonce se proti rozhodnutí jeho úřadu mohli odvolat k soudu c. a k. monarchie. Dnes tedy nevím, co smíme a nesmíme, kde dojít zastání a jen díky prozrazenému panu Jandovi tušíme, kdo by mohl být naším policajtem, soudcem i katem. A abychom nevzpomínali jen Chartu 77. Ono to také připomíná Orwellovu Farmu zvířat a její prasátka,“ upozorňuje politolog.

Ochrana názorů a možnost jejich šíření byly jednou z nejkřehčích svobod

Podle novely zákona o Vojenském zpravodajství bude moci rozvědka odposlouchávat a pozměňovat provoz na síti, získat data z cizího počítače, pozměnit, vymazat nebo jinak znehodnotit data z cizího počítače. Nebo také vyřadit cizí počítač nebo síť z provozu či převzít úplnou kontrolu nad cizím počítačem či sítí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, že v reálném světě se přece lidé nesledují, co kdo komu říká, ale postihují nebo šetří se konkrétní nahlášené případy konkrétních obětí. Přidal i ironické doporučení, jak se vyhnout tomu, abychom tou novelou nebyli postiženi: „Moc neremcejte. Nikoho moc nekritizujte. Nelezte nikomu do zelí a šoupejte nohama.“

„Trochu jsme zapomněli, nejen my, ale i v EU, že z hlediska práva jsou pozoruhodným referenčním bodem teze a výroky Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku z let 45–46, kde se nesoudila ‚zločinná a zrůdná ideologie‘, ale zločinné a zrůdné činy. A potom celé půlstoletí byla považována ochrana názorů a možnost jejich šíření za jednu z nejkřehčích svobod, ke které se vztahuje celá tak hojně dnes citovaná lidsko-právní agenda. To, co říká pan Bartoš, bohužel, není jen ironie. Ale není to nic nového. Dokonce bych připomněl i tři staročínské a japonské opičky, které nám s dobrým úmyslem radí nevidět, neslyšet, nemluvit, ale my jsme si to už dávno vyložili jako symboliku lži, neupřímnosti a hlouposti. Jsme už v takovém stavu. Máme ÚSTR, který vše zkoumá od roku 1939 do 89, ale nevíme, co se dálo a děje od 1990 do 2016. Možná, že už bychom potřebovali zase nějaký nový seznam agentů. Veřejný zájem by o něj jistě byl,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Typického stylu zacházení s nepohodlnými se žádný režim vzdát nechce

Bývalý elitní zpravodajský důstojník, diplomat a publicista Miroslav Polreich při představení své nové knihy „Špioni v diplomacii“ tento týden líčil, jak mu ministerstvo vnitra poslalo pozvánku na nějakou konferenci, která se konala v budově ministerstva. Poslouchal tam příspěvky, hlavní slovo měli Ukrajinci, kteří vyprávěli: „Nemyslete si, Rusové napadnou Evropu, bude nukleární válka.“ To byl první den. Nelíbilo se mu, že ministr vnitra organizuje takovou blbost a nechá tam takové lidi vůbec mluvit. No, ale přišel na další den konference, došel do sálu a v tu ránu vyskočil nějaký malý mužík a tlačil ho ven se slovy, že tam nemá co dělat, že tam nemá přístup. Argumentoval, že ho pozvalo ministerstvo a to je budova ministerstva. On mu vpálil: „Mě to nezajímá, ministerstvo jen zajišťuje servis, my to tady řídíme!“ Zeptal se ho: „A vy jste kdo?“ Odpověděl, že je Jakub Janda. Bývalý diplomat to chápal tak, že vlastně dnešní ministr vnitra je podřízen Jakubovi Jandovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …