Kdo tady povede revoluci. Zbořil už ví

22.05.2023 4:44 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Pan ministr financí se odborářům možná zdá být snadno dostupným cílem, ale na rozdíl od vedení odborových svazů má vysokou legitimitu pocházející z výsledků voleb a většinového zastoupení v Poslanecké sněmovně PČR.“ Politolog Zdeněk Zbořil ve svém dnešním Rozjezdu poukazuje na to, že vláda se nemusí hrozbám generální stávky zrovna smát, ale ví, že jsou to jen velká slova, za kterými jsou malé činy. „Dovolím si na základě studia historických změn a ‚revolucí‘ v různých částech světa tvrdit, že pan Středula nejen tváří generální stávky nebude, ale že ani nebude stát v čele revolučních změn po ní následujících,“ předpokládá.

Kdo tady povede revoluci. Zbořil už ví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Tentokrát toho bylo opravdu hodně. Tolik, že je mi těžko vybírat. Tak snad jen zmíním zpravodajství o situaci na Ukrajině v českém provedení, kde ukrajinská armáda stále pomalu postupovala vpřed, až nakonec se v Bachmutu vzdaly její poslední jednotky složené snad už jen z nájemných bojovníků,“ předesílá ve svém komentáři k uplynulým dnům politolog Zdeněk Zbořil. „Také alarmující jsou v českém provedení zprávy o vysokém státním dluhu ve Spojených státech, vypadají na Novinkách.cz jako pokus o další úspěch vzkvétající ekonomiky Spojených států,“ dodává.

Popis o vzájemném ovlivňování postoje ČLR a Ruské federace v mezinárodních vztazích a ignorování dohody těchto zemí, že „stojí k sobě zády“, jak tvrdí nejvyšší představitelé obou těchto nukleárních velmocí, je naopak podle Zbořila prezentován trochu odvážně slovy, která někteří čeští politici, na rozdíl od politických komentářů, věnují Ruské federaci, a která se někomu mohou zdát výhrůžkami.
„Konečně mne zaujala sumarizace cestovních zpráv členů vlády do Asie a Afriky a jejich opatrné hodnocení odbornou veřejností. To je ale něco jako zábavné čtení u kamen o Vánocích. S audiovizuální exhibicí české vlády týkající se tzv. balíčku úsporných opatření nechci obtěžovat, protože je jí věnováno dost pozornosti odborníky, vládními agitátory, občanskou veřejností a někdy až neúprosnými kritiky, jejichž vyjadřování je povahy opět spíše výhrůžné než hodnotící,“ uvedl Zbořil. 

Na úvod přidává i tato svá slova: „A konečně, i když jen na okraji svého interview, mne zaujalo to údajné podání rezignace náčelníka generálního štábu Řehky do rukou předsedy vlády Petra Fialy, které pan premiér odmítl, protože se mu důvody k jejímu podání zdály nedostatečné. Pro média je to ale záležitost k nepřehlédnutí.“

Stávka? Na první pohled kvalitně argumentačně připravená

Odborové svazy vyhlásily s okamžitou platností kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku stávkovou pohotovost. Podle Středuly přijde rodina v ročním vyjádření o víc než 100 000 korun. Podle ministra Zbyňka Stanjury je to demagogie.

„Viděl a slyšel jsem prezentaci reprezentantů odborových svazů a zdála se mi na ‚první čtení‘ kvalitně argumentačně připravená. Na druhé straně je ale názor pana ministra financí Stanjury do jisté míry pravdivý, protože tzv. stávková pohotovost je jakési kdysi populární ‚dvoutisící vážné varování‘, které bez definování dalších kroků odborářů je nesrozumitelné,“ komentuje Zbořil, který upozorňuje, že v zemi se pořádají velká protivládní shromáždění, která navíc svoji energii pomalu ztrácejí, a pan Středula už nejednou dokázal, že je spíše zákulisním vyjednavačem než tribunem lidu. „Pan ministr financí se odborářům možná zdá být snadno dostupným cílem, ale na rozdíl od vedení odborových svazů má vysokou legitimitu pocházející z výsledků voleb a většinového zastoupení v Poslanecké sněmovně PČR. Takovou odborové svazy bohužel nemají a vláda se nemusí hrozbám generální stávky zrovna smát, ale ví, že jsou to jen velká slova, ze kterými jsou malé činy,“ dodal. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSofie Podlipska , 22.05.2023 6:53:40
Jako Che Guevara nebo Mao Ce-tung nevypadá a k Václavu Havlovi nebo Lechu Walesovi má daleko v každém směru. A to při vší neúctě ke všem těmto jmenovaným revolucionářům,--- čumím! Havel byl revolucionář ?

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…