Kocábe, tajné archivy na Zemana? Zdeněk Zbořil něco viděl a předkládá fakta

25.02.2019 8:26 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kyselé hrozny,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil reakci Mirka Topolánka v souvislosti s pozváním premiéra do Bílého domu: „Pan expremiér, jako každý opakovaně neúspěšný politik, nešetří silnými slovy zejména tehdy, když jde o posuzování morálky a jeho pojetí demokracie.“ Má pochopení pro aktivisty, kteří stavěli symbolickou zeď před Pražským hradem, a sdílí jejich strach z Vítězného února, jen v jiném gardu i barvě. „Ačkoli červené karty už jsme na ulicích a náměstích několikrát v poslední době viděli,“ připouští. Michael Kocáb by nás neměl podle Zbořila strašit ruskými archivy, možná „na nás na všechny někde něco mají“.

Kocábe, tajné archivy na Zemana? Zdeněk Zbořil něco viděl a předkládá fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Na pozvání premiéra Andreje Babiše do Bílého domu mimo jiné reagoval i expremiér Mirek Topolánek. „Zájem Westinghousu musí být velice silný, když americká administrativa přijme v Bílém domě bolševika, agenta komunistické zpravodajské služby a křiváka. Nebo je to jinak?“ citoval Topolánkův výrok na Twitteru server Lidovky.cz. Premiér souvislost cesty do USA s dostavbou jaderných bloků už dříve odmítl. „Pan expremiér, jako každý opakovaně neúspěšný politik, nešetří silnými slovy zejména tehdy, když jde o posuzování morálky a jeho pojetí demokracie,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil, který uvažoval nad tím, zda je to dáno jeho vojenskou výchovou a jejím vlivem na formování jeho osobnosti v letech puberty.

„Z jeho oficiálního a trochu útlého CV, než by se dalo u bývalého předsedy vlády očekávat, není jasné, jak on sám na tom byl s cestováním po politických štacích. I když předpokládám, že jako vysoký nejvyšší představitel ODS měl také zájem o svou cestu do Spojených států,“ uvedl Zbořil. „Když byl pak premiérem, přání se mu splnilo. A když to nešlo jinak, tak alespoň jezdil mezi své nudistické přátele do Itálie. Takže možná budou pravým důvodem ‚kyselé hrozny‘. Je zajímavé, že právě on si klade otázku, jak to s tím, a s tím zatím, vlastně je,“ dodal a upozornil: „V Bílém domě, pokud si vzpomínám, byli všichni premiéři ČR s výjimkou Stanislava Grose a Spojené státy to přežily. Jen se tam vždy trochu ‚naši‘ k něčemu zavázali. Na jednoduchou otázku tedy jednoduchá odpověď. Je to prostě i tentokrát stejné, jako to bylo s Mirkem Topolánkem. A na to, kdo je jak velký křivák, bychom se mohli zeptat některých členů první i druhé Topolánkovy rodiny.“

Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Hospodářské noviny koncem ledna napsaly, že Babišovi otevřela cestu do Washingtonu kauza Huawei. „USA mají také zájem o některé významné české zakázky. České Ministerstvo obrany například plánuje nakoupit 12 víceúčelových vrtulníků, mezi hlavními uchazeči jsou právě americké firmy,“ psala také ČTK. Návštěva se podle premiéra letos uskuteční díky tomu, že si Česko připomíná 30 let od sametové revoluce a 20 let od vstupu do NATO. „Samozřejmě že Babišova cesta má symbolický charakter. Přece na této úrovni není český prezident roven americkému. Jak psal ve svých epigramech už Karel Havlíček Borovský, i v ‚demokratském kraji‘ není ani smělý vrabec orlu rovný dosti, aby mohl začimčařit cosi o rovnosti,“ uvedl politolog.

„A to, o čem píší v HN, může, ale také nemusí být pravda. V každém případě se ale sejdou dva lidé, kteří nejsou produkty politického establishmentu a umějí překvapit svými originálními názory. Jeden víc, druhý méně, ale to nic nemění na tom, že si během těch plánovaných 30 minut mohou říci něco, co ještě nemusí tušit ani Mirek Topolánek, ani v Bakalových HN. A dokonce to ani nemusí být pro oba příliš závazné. Možná že Donald Trump požádá Andreje Babiše, aby tlumočil v Praze, v pověstném osmikilometrovém kruhu, kde se dělá česká mediální politika, jeho přání, aby mu tam konečně alespoň někteří přestali nadávat a urážet ho,“ dodal.

O pozvání do Bílého domu se dlouze debatovalo v souvislosti s prezidentem Milošem Zemanem. „Miloš Zeman v Bílém domě už byl jako předseda vlády a ani potom se toho ve vztazích ČR a Spojených států nezměnilo. Jak říkali staří harcovníci americké zahraniční politiky, Spojené státy nemají ani přátele, ani nepřátele. Mají jen svoje zájmy. Do Washingtonu jezdil téměř pravidelně Václav Havel a byli tam s výjimkou Stanislava Grosse všichni premiéři. I Mirek Topolánek. Takže to tak trochu odpovídá protokolu,“ reagoval Zbořil. 

Tak ať řeknou, kdo je ten nejdemokratičtější demokrat!

V neděli u Pražského hradu demonstrovali aktivisté ze skupiny Kaputin. Postavili symbolickou zeď. „Happening před výročím komunistického puče upozorňuje na nebezpečí dezinformací, hybridní války či posilující autoritářské tendence,“ psal, když přinesl informace o protestu, server denikn.cz. „Snad mohli protestující také uvést, kdo všechno dezinformuje a jak je to třeba se zprávami z Venezuely, a neskrývat se za snadno zneužitelný pojem ‚hybridní války‘. Zřejmě jich mají na mysli více než jednu. A také o těch ‚autoritářských tendencích‘ mluvit hned třeba v souvislosti s EU, když už nás čekají květnové volby do Evropského parlamentu. A podívat se na dosud známé kandidáty našich politických stran a říci nebo napsat, kdo z nich má sklony k autoritářství a kdo je ten nejdemokratičtější demokrat. Možná i demokrat liberální. To je také obtížně srozumitelné,“ uvedl Zbořil. „Pokud se ale obávají ‚Vítězného února‘, pak jejich obavy také sdílím, jenom si myslím, že budou v jiném gardu a jinak vybarvené. Ačkoli červené karty už jsme na ulicích a náměstích několikrát v poslední době viděli,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…