Konvička a ti další. Takto se za měsíc změnila Česká republika

03.02.2015 9:36 | Zprávy

Jan Kubáček, český politolog specializující se na politický management a politickou komunikaci, pro ParlamentníListy.cz rozebral vztah politiků a politických stran k tématu imigrace a multikulturalismu. Přitom souhlasil s myšlenkou, že pokud toto téma jednotliví politici umějí svým voličům dobře prodat, může to pomoci i jejich mateřským stranám ve vztahu k preferencím. Ovšem pokud se v tomto tématu politik dlouhodobě koupe a jde proti přesvědčení svého voliče, pak je to i pro politickou stranu katastrofa. „Otázka imigrantů a postoj k islámu dokonce může výrazně rozdělit politickou scénu,“ zdůraznil k tomu Kubáček v rozhovoru.

Konvička a ti další. Takto se za měsíc změnila Česká republika
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala (vpravo) a zástupce iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička

Koncem týdne to již bude měsíc od útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Dá se již nyní říci, nebo rozebrat fakt, jak tento útok poznamenal české politické strany? A jak byste obecně zhodnotil přístup českých politiků k otázce islamizace Evropy?

Upřímně – když se v tomto podíváme na argumentář našich politických stran, tak se ukazuje, že má na něj velmi silný vliv německé prostředí. Nejvíce argumentů tak nepřichází z Paříže a ani z Londýna, ale mnohem více z německých kruhů. ODS pak ovlivňuje hlavně Alternativa pro Německo, částečně i konzervativní kruh CDU, případně některé kruhy bavorské CSU. Naproti tomu Tomio Okamura hodně pracuje se symbolikou Pegidy a s lidovými, či dokonce populistickými názory, které se objevují hlavně v argumentářích francouzské Národní fronty, tedy národní aliance a částečně i v dalších proudech. To, že na naši politickou scénu má vliv spíše německé prostředí, má ale částečně logiku, protože skrze díla Thila Sarrazina a mnohých dalších se k nám dostávají nejaktuálnější sociologická data a nejaktuálnější zkušenost z azylové politiky. Ta je totiž právě v Německu mnohem otevřenější a mnohem rozbujelejší, a proto je tam také o několik nul více imigrantů a žadatelů o azyl či dlouhodobých uprchlíků, z nichž jsou dnes řádní němečtí občané, co v Německu zakládají i rodiny. Nyní to tam ovšem aktuálně umocnila různá hnutí nespokojených občanů počínaje drážďanskou Pegidou, hnutím v Mnichově či v Lipsku, konče nejméně početným hnutím – ale symbolicky významným – v Berlíně.

Kromě německého vlivu mají ale naši politici k dispozici i britskou zkušenost, která pochází zase z britských debat ohledně azylového zákona. I tento argumentář podle mne hodně působí na členy ODS; tato strana ale čerpá aktuálně i z názorů europoslanců ODS. Jde totiž o to, že evropské orgány nyní hodně řeší otázku, jaký mají zaujmout postoj k azylové politice a zda by třeba nebylo dobré styl politiky EU uzpůsobit podle bývalých britských kolonií Austrálie a Kanady. I proto se nyní na půdě EP častěji debatuje v rámci sociální politiky o tom, zda zpřísnit a udělat azylovou politiku mnohem adresnější a náročnější. EP chce totiž kromě mnoha jiných věcí dosáhnout třeba i toho, aby byli azylanti mnohem více vtaženi do veřejného prostoru, aby vykonávali mnohem více veřejných prací, mnohem častěji docházeli na veřejné kurzy (kupříkladu státovědy a právního myšlení) a měli tak více informací o místním jazyku, věrouce, právním zákonodárství a o životě té dané země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…