Konvička a ti další. Takto se za měsíc změnila Česká republika

03.02.2015 9:36 | Zprávy

Jan Kubáček, český politolog specializující se na politický management a politickou komunikaci, pro ParlamentníListy.cz rozebral vztah politiků a politických stran k tématu imigrace a multikulturalismu. Přitom souhlasil s myšlenkou, že pokud toto téma jednotliví politici umějí svým voličům dobře prodat, může to pomoci i jejich mateřským stranám ve vztahu k preferencím. Ovšem pokud se v tomto tématu politik dlouhodobě koupe a jde proti přesvědčení svého voliče, pak je to i pro politickou stranu katastrofa. „Otázka imigrantů a postoj k islámu dokonce může výrazně rozdělit politickou scénu,“ zdůraznil k tomu Kubáček v rozhovoru.

Konvička a ti další. Takto se za měsíc změnila Česká republika
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala (vpravo) a zástupce iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička

Koncem týdne to již bude měsíc od útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Dá se již nyní říci, nebo rozebrat fakt, jak tento útok poznamenal české politické strany? A jak byste obecně zhodnotil přístup českých politiků k otázce islamizace Evropy?

Upřímně – když se v tomto podíváme na argumentář našich politických stran, tak se ukazuje, že má na něj velmi silný vliv německé prostředí. Nejvíce argumentů tak nepřichází z Paříže a ani z Londýna, ale mnohem více z německých kruhů. ODS pak ovlivňuje hlavně Alternativa pro Německo, částečně i konzervativní kruh CDU, případně některé kruhy bavorské CSU. Naproti tomu Tomio Okamura hodně pracuje se symbolikou Pegidy a s lidovými, či dokonce populistickými názory, které se objevují hlavně v argumentářích francouzské Národní fronty, tedy národní aliance a částečně i v dalších proudech. To, že na naši politickou scénu má vliv spíše německé prostředí, má ale částečně logiku, protože skrze díla Thila Sarrazina a mnohých dalších se k nám dostávají nejaktuálnější sociologická data a nejaktuálnější zkušenost z azylové politiky. Ta je totiž právě v Německu mnohem otevřenější a mnohem rozbujelejší, a proto je tam také o několik nul více imigrantů a žadatelů o azyl či dlouhodobých uprchlíků, z nichž jsou dnes řádní němečtí občané, co v Německu zakládají i rodiny. Nyní to tam ovšem aktuálně umocnila různá hnutí nespokojených občanů počínaje drážďanskou Pegidou, hnutím v Mnichově či v Lipsku, konče nejméně početným hnutím – ale symbolicky významným – v Berlíně.

Kromě německého vlivu mají ale naši politici k dispozici i britskou zkušenost, která pochází zase z britských debat ohledně azylového zákona. I tento argumentář podle mne hodně působí na členy ODS; tato strana ale čerpá aktuálně i z názorů europoslanců ODS. Jde totiž o to, že evropské orgány nyní hodně řeší otázku, jaký mají zaujmout postoj k azylové politice a zda by třeba nebylo dobré styl politiky EU uzpůsobit podle bývalých britských kolonií Austrálie a Kanady. I proto se nyní na půdě EP častěji debatuje v rámci sociální politiky o tom, zda zpřísnit a udělat azylovou politiku mnohem adresnější a náročnější. EP chce totiž kromě mnoha jiných věcí dosáhnout třeba i toho, aby byli azylanti mnohem více vtaženi do veřejného prostoru, aby vykonávali mnohem více veřejných prací, mnohem častěji docházeli na veřejné kurzy (kupříkladu státovědy a právního myšlení) a měli tak více informací o místním jazyku, věrouce, právním zákonodárství a o životě té dané země.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…