Nedávno byly jako každý rok publikovány veřejné výroční zprávy dvou českých tajných služeb, BIS a Vojenského zpravodajství. Obě služby varují před působením ruských a čínských špionů u nás. Není načase si přiznat, že tyto velmoci tu prostě takto působí?
Každoroční hysterie okolo výročních zpráv trvá do chvíle, než těm službám dáte do koryta – do 1. ledna. Pak o nich rok neslyšíte. Kvalitu BIS bylo ale letos možné veřejně prověřit. Dostala od prezidenta zadání zjistit, zda byl v Česku vyráběn původem ruský nervový jed známý pod skupinovým označením ‚novičok“. Její zadání šlo přímo proti druhé službě, Vojenskému zpravodajství, v jejíž pozornosti měla výroba bojových otravných látek a operace s nimi na českém území být trvale. Výsledky obou služeb, které předaly hlavě státu, byly tristní, přičemž u civilní kontrarozvědky šlo o naprosté profesní selhání. Lhát se prezidentovi nemá. Blábolit také ne. I kdyby to bylo v zájmu „spřátelené“ zpravodajské služby. Vojenské zpravodajství lhalo jaksi z povinnosti „bližší košile“, neboť kdyby přiznalo pravdu, měla by Česká republika mezinárodní vojensko-diplomatický problém s důvěryhodností dat, která odevzdává mezinárodním kontrolním institucím.
Rozeberme si zjištění BIS pozorněji. „Špatná rozhodnutí státu z dávné minulosti“ se týkají zejména zavádění první etapy ICT, kdy se stát dostal do vleku vendor lock-in čili takzvaného uzamčení zákazníka, které činí uživatele závislým na produktech a službách konkrétního subjektu. Standardním problémem ICT zakázek je například antivirový software. Nejsem paranoidní, ale… Backdoor do antivirů si dovedu představit jako jeden z nejspolehlivějších nástrojů pronikání přes komplikované firewally. No a jeden nástroj vyvíjejí Rusové, druhý Češi, třetí Američané. Vyberte si za pomoci zákona o zadávání veřejných zakázek, od koho se necháte hacknout a od koho chránit, když jedno a druhé je od sebe nerozeznatelné. A to se nebavíme o ochraně proti profi nástrojům nějaké nepřátelské tajné služby, ale o ochraně proti masovému útoku hloupého malwaru vůči tisícům počítačů škol, dopravních firem, veřejné správy či domovů důchodců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka