Líbí se jim Zeman, stačí jim drobečky, ale mají průšvih. Čtěte o KSČM a příští vládě

14.08.2013 6:42 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Za nenápadností KSČM v uplynulých týdnech lze podle oslovených odborníků vidět taktiku, ale i to, že nemusela řešit sobotkovskou obojakost nebo špidlovský antikomunismus, či také fakt, že nebyla ničím zajímavá. Na účast ve vládě však po předčasných volbách nebude aspirovat, spokojí se s její podporou i proto, že by mnoho lidí pro exekutivní funkce nenašla. Kádrová nevybavenost je podle odborníků "průšvihem" strany. Alespoň pro příští léta.

Líbí se jim Zeman, stačí jim drobečky, ale mají průšvih. Čtěte o KSČM a příští vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Opálka, Pavel Kováčik a Vojtěch Filip

Nejméně nápadně si z parlamentních stran v uplynulých hektických týdnech počínala KSČM. Až se mohlo zdát, že jde o záměr působit na voliče jako umírněný politický subjekt nezúčastňující se žádných sporů. „Určitě si myslí, že jim tenhle postoj může pomoci. Vyjde ale jen tehdy, pokud budou předčasné volby v brzkém termínu a budou tak moci počítat s protestními hlasy od jiných politických stran. S přibývajícím časem by jim je totiž mohly sebrat nové politické strany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Podle politického analytika a publicisty Štěpána Kotrby lze za nenápadností komunistů hledat i to, že neměli a nemají problém ani s prezidentem Milošem Zemanem, ani s Rusnokovými ministry. „Racionálně vyhodnotili program vlády i jeho časový rámec a zjistitli, že jakákoliv vláda je lepší než Kalousek s Nečasem,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Štěpán Kotrba.

KSČM nemusí řešit sobotkovskou obojakost ani špidlovský antikomunismus

Vidí ale i další důvody. „Nemusejí řešit sobotkovskou obojakost, špidlovský antikomunismus ani strašení slučovacími sjezdy jako ČSSD. Voliči KSČM masově volili Zemana a v SPOZ je řada konzervativních levicově orientovaných bývalých členů KSČ, takže i kdyby předseda KSČM měl tendenci Zemanem jmenovanou vládu odmítnout, bylo by to asi to poslední, co by udělal. Nazvěme postoj KSČM klidnou sílou,“ doporučuje Štěpán Kotrba.

Politolog Lukáš Jelínek je zase přesvědčen, že ze strany KSČM vůbec nemuselo jít o záměr. „Já si ani tak nemyslím, že by to byla taktika ze strany komunistů, spíš byli zastíněni. Možná by byla zastíněna i sociální demokracie, kdyby v ní neprobíhala debata mezi haškovci a sobotkovci, pak by byla i ČSSD zastíněna prezidentem Zemanem, Rusnokovou vládou a stále ambicióznějšími členy SPOZ. No a komunisté nebyli zajímaví ničím,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Politolog neočekává zlepšení proti minulým volbám

Pozici KSČM pro předčasné volby nepovažuje právě za nejvýhodnější. „Zatímco u sociální demokracie se dá pracovat s tím, že se strana ještě nějak odliší od programových priorit a poselství Miloše Zemana, Rusnokovy vlády nebo SPOZ, tak komunisté mají tendenci mířit na podobné voliče jako SPOZ. Tedy na takový tradicionalistický, konzervativní elektorát. Jestliže někomu bude SPOZ sbírat voliče, tak to bude do značné míry KSČM,“ myslí si Lukáš Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…