Dnes se v politice dějí věci, které by byly v minulosti nepředstavitelné
Ministři vlády ODS, která má dodnes punc korupční strany, odcházeli se svých postů kvůli jiným kauzám ve srovnání se střetem zájmů šéfa ANO, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Vzpomeňme na „odkloněné miliony“ tehdejšího ministra průmyslu za ODS Martina Kocourka, který se sám přiznal, že kvůli rozvodovému řízení přepsal část svého majetku na matku. Ale šlo o jeho vlastní peníze, nikoli podvodně získané evropské dotace. Dnes kauza kolem Čapího hnízda téměř vyšuměla, zmizela ze stránek médií, aniž by hnutí ANO nebo jeho šéf Andrej Babiš ztratil nějak výrazně na popularitě. Čím to je?
„Myslím, že je to tím, že představitelům současné vlády, především ANO 2011, se podařilo nastolit takovou atmosféru, že všechno před tím, než přišli do politiky, byla zkorumpovaná politika. A ať dnes udělají cokoli a jsou za to kritizováni, řeknou, že jim to zkorumpované politické strany vracejí za to, že bojovali proti korupci. Ale tehdy se nemohlo stát, že by si nějaký ministr předchozí vlády nechal vyhrát svoji firmu nějakou obrovskou státní zakázku,“ prohlásil Sokol. To, že by nějaký ministr vlastnil firmu a získal třeba od Lesů ČR obrovskou zakázku, bylo podle něj něco, co si nikdo nedokázal představit. „Tehdy to nebylo možné, ale dneska to možné je,“ dodal politolog.
Politolog připustil, že v minulosti bylo různých korupčních kauz dost, proto část občanů ráda uvěřila, že dnes nastoupí nějací bojovníci, kteří politické prostředí zlepší. „To je politika, kterou dělá v současné době vláda, ta tuhle písničku zpívá stále dokola. A lidé jí dál věří, ač případy jako farma Čapí hnízdo nebo obrovské státní zakázky, které získává ministr české vlády pro svoji firmu, odporují představě, že ve vládě sedí nezkorumpovaní andělé,“ vysvětlil politolog jeden z důvodů, proč současné vládě prochází, co v minulosti neprocházelo.
Většina veřejnosti podle Sokola věří současným politikům, že jsou bojovníky proti korupci, proto přivírá oči nad realitou. „U předcházejících vlád se objevovalo podezření z korupce, dneska je problém spíš v oblasti velkých střetů zájmů. Jsou to trochu jiné případy, ale když se podíváme na jejich rozsah a vyčíslovali bychom to v penězích, jsou mnohem větší, ale tohle lidé, a podle mne neprávem, rozlišují, připadá jim, že střety zájmů jsou méně závažné, byť to tak podle mého názoru není,“ oponuje s všeobecně zažitým názorem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová