Mělo to skončit v koši. Zdeněk Zbořil to vytáhl na Fialu z ODS

07.12.2020 9:26 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Trochu rozpačité.“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje start nového hnutí Mikuláše Mináře. „Kdysi jsme si opakovaně mysleli, naposledy po roce 1989, že ‚vytvoříme prostor pro velkou debatu‘ a skončilo to krátkodobým a nesrozumitelným plánem pro Československo,“ podotýká. V dnešním Rozjezdu si politolog všímá také dnes již zapadlých letních výroků, kterými se šéf ODS Petr Fiala opíral do opatření, která vláda chtěla činit proti covidu-19.

Mělo to skončit v koši. Zdeněk Zbořil to vytáhl na Fialu z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Zakladatel Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář ve čtvrtek do světa vypustil své nové politické hnutí s názvem PRO lidi. Jeho cílem je nasbírat alespoň půl milionu podpisů, bez kterých podle svých slov do příštích parlamentních voleb nepůjde. „Nechceme být další pětiprocentní stranou,“ tvrdí Minář, který zároveň poprvé představil své spolupracovníky. Mezi nimi je např. dlouholetý šéf Transparency International David Ondráčka a podporovatele v čele s Petrem Pithartem nebo jadernou fyzičkou Danou Drábovou.

„Po těch dvou velkých a několika malých manifestacích Milionu chvilek a vystoupení několika antibabišovských aktivistů na jejich tribunách se dalo předpokládat, že se pan Minář může stát novou významnou osobností české politiky. Dokonce mu věnovali pozornost někteří poslanci EU a v německých médiích se objevila výzva, abychom si jej všímali jako nové hvězdy na českém politickém nebi. Andrej Babiš byl první, kdo na to reagoval slovy „…máme demokracii… tak ať si organizátoři i příznivci založí politickou stranu nebo hnutí a uvidíme!“ Na jeho slova došlo a založení hnutí PRO lidi je dokladem toho, že reagoval prozíravě,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.

„To se však nedá říct o reprezentantech některých dokonce dnes parlamentních stran, kteří se snažili postavit do stejné řady, s průhledným záměrem využít popularity pana Mináře a trochu, jak se hezky česky říká, tento jeho úspěch ‚vytunelovat‘. Zřejmě tyto iluze přijal za vlastní i pan Ondráčka nebo ve volbách neúspěšná paní Drábová. O Petru Pithartovi si myslím, že vzniku nového hnutí upřímně přeje, protože sdílí jeho kritický odpor vůči současné vládě a některým politickým stranám dnešní opozice (SDP a KSČM). 
Pokud se ptáte na mé dojmy, ty jsou trochu rozpačité. Přeji panu Minářovi, aby svoje nabyté první zkušenosti v české politice nějak zúročil, nepřeji českému politickému systému jeho prohlubující se rozmělnění a voličům nelehkou volbu mezi těmi, kteří se považují za zastánce demokracie v ČR,“ dodal.

Slova „naše země je v krizi“ slyšíme už příliš dlouho...

„Naše země je v krizi, zasekla se, přešlapuje na místě. Příčinou je stav naší politiky, i ta je v krizi. Musí přijít něco nového, svěží vítr, noví lidé do politiky. Poctiví a schopní, kteří umějí naslouchat,“ uvedl také Minář s tím, že nestačí jen brečet a nadávat na stav politiky, ale je třeba aktivně konat. „Nestačí nám fňukat, nadávat, kritizovat a sedět na zadku. Máme chuť to změnit. Pořádně vyvětrat rybníček, přivést nové lidi, myšlenky – a hlavně vizi. Dát každému z nás naději, že politika není jen svinstvo. Že každý z nás může hodně věcí ovlivnit,“ stojí na webu nového politického uskupení.

„Slova ‚naše země je v krizi‘ slyšíme už příliš dlouho, než aby nás mohla vyburcovat k hledání ‚nových lidí‘, o kterých se také mluví až příliš často. A zatím se ti noví už dávno stali starými, kteří slovy pana Mináře už dlouho ‚sedí na zadku‘. To, že nestačí jen ‚fňukat a nadávat‘, si myslí, podle mého laického odhadu, mnohem více než půl milionu lidí, s jejichž podporou pan Minář počítá. Teď už stačí jen dosáhnout toho, aby se ta demokracie ze slov do rukou dostala, jak si pradávno přál už TGM,“ komentuje Zbořil.

„Cokoliv z těchto slov můžeme slyšet a číst ve veřejných vystoupeních politiků všech politických stran. Parlamentních, neparlamentních, legálních i ilegálních – ale stále jsou to jen slova, slova, slova. Nelze s nimi nesouhlasit, ale bez rady, jak toho dosáhnout, je to stále jen touha. Někdy se dokonce zdá, že i bez víry, že se může naplnit,“ dodal. 

Minář v rámci nového hnutí chystá mnoho politických novinek. „Poprvé v historii mohou lidé přímou volbou ovlivnit složení kandidátních listin do Poslanecké sněmovny,“ představuje Minář s tím, že chce politiku opravdu změnit. „Každé čtyři roky dostaneme do politiky nové tváře a myšlenky. Lidé budou mít šanci vystavit stopku politikům, kteří zklamou,“ stojí na webu nového hnutí. Lidé podle Mináře také budou moci navrhovat a volit témata, kterými se bude hnutí zabývat, a to v takzvaném Plánu pro Česko. „Vytvoříme prostor pro velkou debatu o tom, kam má Česko směřovat. Do té vtáhneme každého bez výjimky. Využijeme kolektivní moudrost expertů i obyčejných lidí a vytvoříme dlouhodobý a srozumitelný PLÁN PRO ČESKO,“ hlásá web hnutí.

„V tom, že dojde k ústavní změně, se pan Minář a jeho stoupenci shodují s Andrejem Babišem. Jak ale toto ‚skládání kandidátních listin‘ ve volbách do PS vypadá? Je to většinový systém nebo něco jiného? Pokud ano, je představa, že přímé volby ‚přivedou do politiky nové lidi‘ až příliš optimistická, až naivní. Většinový systém má řadu výhod, ale také nevýhod.  Příklad Velké Británie je typický, ale vznikal a kultivoval se staletí, měl za sebou silnou a bezskrupulózní autoritu. Jednou z jeho výhod je menší počet politických stran a stabilita vládního kabinetu, nevýhodou že to, co vidíme jako odsouzeníhodnou řevnivost politických stran, se mění na vnitrostranické a zákulisní, před veřejností ukrývané šarvátky,“ uvedl politolog.

„Pokud nechceme dělat politiku shora, z vševědoucího Olympu, musíme začínat od povahy voličů, jejich sociálních potřeb, ideových předpokladů a třeba i potřeby sounáležitosti.
Kdysi jsme si opakovaně mysleli, naposledy po roce 1989, že ‚vytvoříme prostor pro velkou debatu‘ a skončilo to krátkodobým a nesrozumitelným plánem pro Československo. Výsledkem bylo rozdělení státu a ‚vytunelování‘ podstatné části národního zestátněného majetku. Snad bychom mohli pana Mináře varovat před politickými experimenty, naše země si jich odpracovaly ve své historii už dost,“ dodal. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…