Prezident a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman, známý téměř geniálními tahy na politické šachovnici, tentokrát dostal od voličů mat. „Jedna z příčin neúspěchu, ono jich bude patrně víc, je paradoxně to, že SPOZ se ujala moci, což se pro ni ukázalo jako zničující. Vládní angažmá Zemanovcům zabránilo vymezit se vůči existující nepopulární vládě. Kdyby paradoxně po pádu Nečasova kabinetu vznikla znovu pravicová vláda, sice křehká a znovu nepopulární, měla by se levice vůči komu vymezit a zvítězila by mnohem jednoznačněji,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Tomáš Lebeda. Podle analytika Petra Justa je to pro SPOZ „totální fiasko“. Přesto jsou oba přesvědčeni, že po volbách se vliv prezidenta nesníží, naopak posílí, protože vzhledem k roztříštěnosti sněmovny vznikne slabá vláda.
SPOZ příliš spoléhala na podporu hlavy státu
Politolog Petr Just považuje fiasko Zemanovců za jednu z nejzajímavějších věcí letošních voleb. „Strana si věřila na víc, i když předvolební preference ukazovaly, že její podpora se pohybuje kolem pěti procent,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Ale Zemanovci podle něj příliš spoléhali na podporu prezidenta Miloše Zemana. „Ukazuje se, že Miloš Zeman neudělal strategicky dobrou věc, když byl velkým příznivcem předčasných voleb, protože SPOZ jeho odchodem na Hrad ztratila jedinou osobu, která mohla jakž takž voliče přilákat,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Petr Just, co považuje za chybné rozhodnutí ze strany prezidenta.
Zemanovci nebyli dobře připraveni na volby
Podle něj SPOZ „rozhodně nebyla připravena na volby, neměla dost silných lídrů“. Nepomohly ani plakáty s heslem Za Miloše Zemana, ani billboardy s podobiznou hlavy státu na „známce“ korespondenčního lístku. „Ukázalo se, že spoléhat jen na Miloše Zemana nestačí, voliči v prezidentských volbách volili osobnost, tu umístili do jednoho úřadu, teď hledali jiné osobnosti, které potřebovali umístit do jiných úřadů,“ shrnul důvody, proč Zemanovci propadli. Straně prostě nestačilo k úspěchu jen to, že se oháněla Zemanovou autoritou a prezidentským vítězstvím. „Snažila se využívat toho, že lidi zvolili Zemana na Pražský hrad, ale lidé to brali tak, že Miloš Zeman už v úřadu je,“ dodal Petr Just.
Miloš Zeman udělal strategickou chybu, když nejmenoval Němcovou premiérkou
Politologové se shodují, že kdyby prezident respektoval tehdejší pravicovou většinu v Poslanecké sněmovně a jmenoval premiérku Miroslavu Němcovou, mohla by se levice vůči nenáviděné vládě lépe vymezit a Zemanovci by také měli více času na předvolební kampaň. „SPOZ se ujala moci, což se pro ni ukázalo jako zničující. Navíc si ministři počínali na to, že nikdy nebyli zvolení do Poslanecké sněmovny, a na to, že vládli bez důvěry, velmi sebevědomě,“ soudí Tomáš Lebeda, co může být také jedna z příčin, proč se sympatizanti od SPOZ odvrátili. „Tím sebevědomím myslím zásadní personální změny, jak zasahovali do chodu celé řady státních institucí, protože takovým způsobem se vláda v demisi bez důvěry nechová,“ zdůraznil. Nejen mnozí politici, ale i odborníci vytýkali některým členům Rusnokovy vlády, zejména ministrům dopravy a zemědělství, že se ve svých úřadech chovají jako na dobytém území, i když nikdy neměla jejich vláda důvěru, dělali čistky, které neměly v podobné situaci obdoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová