Tak svět zažil další masivní teroristický útok, a sice na Srí Lance. Co to, stručně řečeno, tedy zřejmě bylo za lidi? A jaké konkrétní vazby asi měli na Daeš? A vůbec tedy... K Daeši se hlásí jedinci z celého světa, tak co ono to vlastně znamená „mít vazbu na Daeš“?
Kolem teroristických útoků na Srí Lance je podle mého důležitých pár věcí. Teroristé z řad islámských náboženských fanatiků si zvolili „měkké“, civilní cíle, tedy kostely, turistické hotely, asi 90 náloží se našlo na nádraží i jinde, čili nemířili jen na křesťany, ale současně zcela určitě ne na nějaké strategické cíle státu. Chtěli tedy „jen“ prolít co nejvíc krve a nic víc. Nemířili sice jen na křesťany, protože na tom nádraží v Kolombu by zemřeli lidé všech etnik a náboženství, ale sérií útoků na křesťanské kostely chtěli cíleně vyvolat co největší pozornost ve světě, tím myslím, konkrétně na Západě, v jehož očích bude nyní srílanská vláda naprosto nespolehlivá a zralá na „změnu režimu“. Proč zdlouhavě bojovat proti vládě, když se to dá přece outsourcovat Západu?
Navíc, výběr cílů a koordinace uložení náloží podle mého napovídá, že to byla „místní práce“, protože jen místní mají dostatečnou znalost prostředí, v němž by se nějací zahraniční teroristé orientovali přece jen o poznání komplikovaněji. Přitom si ale vybrali cíle s malou nebo žádnou ochranou, takže jejich postup byl vcelku snadný. A co je nejpodivnější, vláda začala „sbírat“ pachatele už jen pouhých pár hodin po útocích. Z toho plyne buď to, že to byli naprostí amatéři, kteří po sobě všude zanechávali své vizitky, nebo hůř, že se o nich vědělo dopředu, jak ostatně napovídají spekulace, které se objevily v médiích. Srílanské úřady prý dostaly americké avízo deset dní předem, že se něco chystá, ale nezasáhly. A odkud to asi věděli Američané? Z odposlechů nebo od svých džihádistů? A proč srílanské úřady nezasáhly? Nebo jinak, mohly zasáhnout, ale kvůli vnitropolitickým tahanicím mezi prezidentem a premiérem to neudělaly, a výsledkem je přes tři sta mrtvých? Nebo začaly „sbírat“ dopředu určené „obvyklé podezřelé“, aby se neřeklo, že nic nedělají a přehlušily tím otázky, proč nic neudělaly předem? Koneckonců, není divné, že imám, který měl být duchovním „vůdcem“ útoků, měl na YouTube své vraždící proslovy ještě i dva dny po teroristických útocích a nikdo ho nebloknul? Prostě, nejsem přesvědčená, že je světu předkládána úplná realita. Třebas se ještě dozvíme, že to všechno ve skutečnosti bylo ještě „trochu“ jinak…
A to, že se k útokům hlásí Daeš, je vcelku normální, protože Daeš se pravidelně hlásí i ke každému pomatenci, který někde v německém obchoďáku mává nožem a skanduje „Alláhu Akbar!“ Vlastně mě překvapilo, že Daeši trvalo tři dny, než se přihlásil, protože jsem si myslela, že poté, co Trump před pár týdny ohlásil „konečné vítězství nad Daešem“, mimochodem, už šestnácté za poslední půlrok, tak vyhecuje Daeš k tomu, že si tu hrůzu ze Srí Lanky připíše na „pažbu“ okamžitě, jen aby ukázal, že ani zdaleka není poražený… A „přihlášení se k Daeši“ není nic moc složitého – pokud tomu dobře rozumím, stačí si sednout k nějaké sociální síti a napsat něco jako „jsem členem Daeše“… A je to! To zvládne i každý absolvent první třídy základní školy…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský