Kauza o ovlivňování amerických voleb pokračuje dál a nabrala obrátky i v uplynulém týdnu. Jako součást dokumentů, které se týkaly údajných zásahů Moskvy do hlasování, se objevil i pětatřicetistránkový kompromitující materiál. CNN tvrdí, že americké tajné služby mají důkazy o kompromitujících materiálech o Donaldu Trumpovi v rukou ruské tajné služby. Trump v úterý na Twitteru v evidentní narážce na informace zveřejněné CNN napsal, že jde o „politický hon na čarodějnice“. Pravost materiálu zatím není ověřena. „To je v každém ohledu pozoruhodná zpráva. Především se zdá, že ‚tajné služby‘ Spojených států nejsou zpravodajskými, ale jen tajnými službami. A to jak pro koho. Jestliže jsou tak upovídané, že se jejich materiály šíří prostřednictvím CNN, pak lze klidně tvrdit, že jsou to nikoli služby pro stát, ale PR agentury pro někoho, kdo si výsledky jejich zvídání může dovolit získat a asi zaplatit,“ uvedl k tématu politolog Zdeněk Zbořil.
„Podle mého laického uvažování by měli být ve Spojených státech příjemci takových zpráv především prezident, vláda a obě komory Kongresu. A potom, třeba prostřednictvím CNN, i veřejnost. Takto to vypadá, že zase někdo ‚vrtí psem‘ a že se nelze divit starodávnému názoru (z let bombardování Jugoslávie a válčení v Iráku), že ‚osou zla‘ jsou podle názorů v různých částech světa CNN, BBC a Financial Times. Nemusí to být pravda, ale je to velmi pravděpodobné,“ dodal politolog. S odkazem na zkušenosti při „výrobě kompro materiálů“ lze podle Zbořila předpokládat, „že je tomu tak i v posledních dnech před inaugurací nově zvoleného prezidenta, ze které mají různé podivné existence strach“. Politický analytik zároveň klade i tuto odvážnou otázku: „A hlavně a především: nesnaží se ‚tajné služby‘ (nejen v USA, ale i v Evropě a v jiných částech světa) získat významný podíl na politické moci, která jim nepatří? Nepovažují se za ‚elity‘ a nechtějí si přiznat, že jsou to elity nevolené, zato podle jejich názoru nekontrolovatelné?“
Zaznamenali jsme i u nás pokus najít drby na Trumpa a jeho bývalou ženu
Z uniklých informací vyplývá, že Trump mohl být napojen na ruské prostředí řadu let před prezidentskou volbou. Díky tomu prý sám získával kompromitující informace na politické rivaly v čele s prezidentskou protikandidátkou Hillary Clintonovou. V dokumentech se hovoří také o České republice. Trumpův právník Michael Cohen se měl v srpnu 2016 setkat s ruskými agenty v Praze. Cohen na Twitteru uvedl, že v Praze nikdy nebyl. Celý materiál je také důvodem vzniku obav, zda může být Trump ze strany Ruska vydírán. „Vypadá to jako jedna velká lež za druhou a snad by ji pomohl odhalit nějaký nový úřad MNV ČR se svými bohužel také tajnými až tajemnými úředníky. To myslím zcela vážně, protože jsme už zaznamenali i v ČR pokus najít na Donalda Trumpa a jeho bývalou ženu Ivanu nějaké drby. Podobně je hledali v archivu StB z ví bůh jaké vůle a svévole čeští slídiči na Billa Clintona,“ říká Zbořil.
Politolog dohady o kompromitujících materiálech shnuje takto: „Jak by ruští agenti mohli vydírat amerického prezidenta ausgerechnet opatřováním si informací v Praze? Že by na něj našli něco jako na Moniku Lewinskou v Sofii blahé paměti, která se měla pelešit v největším hotelu uprostřed města s významným ředitelem nebo podředitelem CIA? A mohou drby, jakkoli vulgární, ohrozit postavení amerického prezidenta při jednání v Rusku? Snad ještě tak v puritánské Americe, ale na mezinárodní úrovni, kde o sobě politici všechno navzájem vědí, když nevědí, tak tuší, a když ani netuší, tak si to vymyslí? Buď jsou všichni zblblí příběhy z Hollywoodu, nebo, jak se říká na Moravě, ‚nějaká sviňa jim to poradila‘.“
Tak dlouho novináři rozhlašovali o Trumpovi, že je nevzdělanec, až tomu uvěřili
Jisté je, že vztah amerického prezidenta k médiím se ukazuje mírně řečeno hned od začátku jako problematický. Potvrdila to i první velká tisková konference od jeho zvolení. Během briefingu se Trump obořil na média, která podle něj úmyslně šíří lži o jeho údajném napojení na Rusko. V přímém přenosu odmítl zpravodaje televize CNN pustit ke slovu: „Vy ne, vaše organizace je příšerná. Nebuďte hrubý, nedovolím vám otázku, vydáváte vymyšlené zprávy.“ Bude ale Trumpovi tento přístup získávat u voličů body, nebo právě naopak? „Mediální šamani, nejen ve Spojených státech, trochu přehlédli, že kromě jiného je Donald Trump velmi realistický politik a že získával své voliče svým někdy až obhroublým, ale lidem srozumitelným vyjadřováním. Navíc o něm tak dlouho rozhlašovali, že je to neschopný nevzdělanec, až tomu sami uvěřili. Ani je ve své pýše nenapadlo, že když někoho pomlouvají, že se mu s nimi mluvit nechce a že dialog s podvedeným (lež je totiž vědomá nepravda používaná k oklamání druhého) budou navazovat těžko. Obávám se, že ani nevědí, že nejen Donald Trump, ale i mnozí lidé si nemyslí, že média mluví pravdu, čistou pravdu a nic než pravdu. I kdyby jim tuto víru posvětily CIA, FBI nebo NSC. Snad jenom kdyby jim dolehlo echo z Prahy,“ uvedl ke komunikaci Trumpa s médii Zbořil.
Vztahy USA a Ruska? Trochu se zapomíná, že existuje ČLR
Bez ohledu na tajné služby je dost dobře možné, že se vztahy mezi Amerikou a Ruskou federací změní. V rozhovoru pro The Wall Street Journal Trump před pár dny sdělil: „Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?“ A tak se nabízí otázka, zda může jít skutečně o průlom v kontaktech obou velmocí? „Každý den a ze všech stran se na nás valí nové a nové informace, které se týkají vztahu Spojených států a Ruské federace. Trochu se zapomíná, že ještě existuje ČLR a že dialog kterékoli z těchto dvou velmocí je a bude pečlivě sledován stranou třetí. Myslím si ale, že z hlediska naší vulgární geopolitiky bude na pořadu hlavně vztah USA k ČLR a hra na sbližování USA a RF je jen manévrem na „velké šachovnici“, jak o ní kdysi mluvili Brzezinski nebo Kissinger,“ uvedl Zbořil a zároveň doplnil: „Jistě mu nebudou asistovat tragikomické postavy z EK a EP a vyděšená válečnická gerontokracie okolo NATO a Ukrajiny. Ta má jen jednu šanci: vyprovokovat cokoli, co může vypadat jako válka, a možná ani netuší, že taková provokace nějakou válku může způsobit. Těch několik mužů v Trumpově okolí, kteří mají bezprostřední osobní zážitky z RF, a nikoli jako naši politici, kteří je nabyli buď prostřednictvím ukrajinských informačních zdrojů, nebo z Bruselu, může skutečně způsobit změnu v mezinárodních vztazích, ale netroufám si tvrdit, že by to mohla být změna k lepšímu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá