Byla pro vás překvapením „finálová“ účast Norberta Hofera v rakouských prezidentských volbách, které navíc pak jen velmi těsně prohrál s Alexandrem Van der Bellenem? A co to bude u našich západních sousedů vlastně znamenat? Dá se to opravdu hodnotit jako významné posílení vlivu populistické pravice a ústup ze slávy tradičních stran, jako jsou sociální demokraté a lidovci?
Mne výsledek voleb vůbec nepřekvapil, protože jsem předtím sledoval průzkumy veřejného mínění a navštívil jsem také počátkem května Rakousko. Ten Hoferův postup do druhého kole byl celkem samozřejmý. Důvody jsou různé, ale jedním z nich je i to, že jak sociální demokraté, tak lidovci nepostavili proti němu své nejsilnější kandidáty, což byla chyba těchto dvou stran. Když si pak ještě k tomu přičteme migrační krizi, kdy Rakouskem prošlo na 400 tisíc uprchlíků a z toho 90 tisíc jich požádalo o azyl, tak se není co divit. Na počet obyvatel jich tak skončilo v Rakousku společně s Německem nejvíce z celé Evropy. Lidem se to nelíbilo a ve volbách to dali znát, hlasovali pro Svobodné.
Někteří evropští komentátoři vyslovili názor, že na popularitu Hofera nemá vliv jen nezvládnutá migrační vlna, ale také prý nedobrá ekonomická situace v Evropě, zvláště pak v období finanční krize, ale také i po ní. Dá se s tímto názorem souhlasit? Anebo je skutečně hlavní příčinou právě nezvládnutá migrace, která je spojená i s vyšší kriminalitou v Rakousku?
Ono to s tou ekonomikou také trochu souvisí, Rakousko sice nebylo tak postižené jako Řecko nebo ostatní jihoevropské státy, ale přece jen Rakušané byli například zvyklí mít nejnižší nezaměstnanost v Evropě, a teď už tomu tak není. Dokonce v tomto ukazateli je i Česká republika před nimi. I když se Rakušané nemají vůbec špatně a v životní úrovni jsou tak třetí, čtvrtí v Evropské unii, mají pocit, že hospodářsky stagnují. A do toho přišly statisíce uprchlíků, kteří jim částečně mohou vzít práci, a oni si hlavně uvědomili, že než si nějakou najdou, budou je muset živit, což se části tamní veřejnosti dost nelíbilo.
Někteří příznivci Hofera žádají opětovné sečtení hlasů, konečným výsledkům nevěří. Domníváte se, že by v Rakousku mohlo dojít k jejich zmanipulování? A co říkáte na názor, že poprvé vyhráli volby u našich sousedů muslimové. Tedy, že půl milionu muslimů (6,2 %) dalo hlasy právě Alexandru Van der Bellenovi s obavami před Hoferem?
Začnu od konce vaší otázky. S tím, že by rakouská společnost byla rozdělená na muslimy a nemuslimy nesouhlasím a vůbec toto hledisko nejde moc posuzovat, protože nevíme, kolik z těch příznivců islámu přišlo k volbám. Navíc Turci z 2-3 generace mohli klidně volit Hofera místo Van der Bellena. Se zmanipulováním voleb také nesouhlasím, protože od konce II. světové války s tím nikdy Rakušané neměli problém. Sám Norbert Hofer výsledky nezpochybnil, to udělali pouze jeho někteří radikálnější kolegové ze strany Svobodných, kteří na tom mohou stavět do budoucna svou další politiku ve smyslu, že ten konečný verdikt při sčítání hlasů byl celkem pochybný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán