Oběsit na nejbližší větvi. Zdeněk Zbořil připomíná politikům to, co nechtějí slyšet v kauze „Zemanův kalašnikov“. Je toho hodně

01.02.2016 6:45 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za totálně nevzdělané považuje politolog Zdeněk Zbořil pětasedmdesát poslanců, kteří hlasovali pro to, aby Sněmovna vyzvala prezidenta Miloše Zemana k omluvě za výrok o kalašnikovu. Jako apel k odstranění premiéra to mohlo připadat jen těm, kteří své scestné myšlení vkládají do výroku někoho jiného. Ve svém pravidelném ohlédnutí za politickým děním uplynulého týdne se zabývá i tím, jak to, že my, nesoudní a slepí důvěřujeme víc prezidentu Putinovi než kancléřce Merkelové.

Oběsit na nejbližší větvi. Zdeněk Zbořil připomíná politikům to, co nechtějí slyšet v kauze „Zemanův kalašnikov“. Je toho hodně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Česká politická scéna v uplynulém týdnu bouřila a stačila k tomu pouhá dvě souvětí. „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. A pak existuje nedemokratická cesta, a ta se jmenuje kalašnikov,“ odpověděl prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Tišnově u Brna na otázky z publika, jak se zbavit Bohuslava Sobotky v čele vlády, když petice za jeho odstoupení byla smetena ze stolu a přitom premiér určitě nestojí za českým národem, ale proti němu. Protizemanovská média z toho vyrobila obrovskou kauzu a samotný premiér konstatoval, že se Česko po Zemanově prohlášení stalo pravděpodobně jedinou zemí v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády.

„Celé to vypadá jako jeden z mnoha útoků na Miloše Zemana, který ale tentokrát ukazuje, že nejen politici a většina jimi zainteresovaných médií buď neumí číst, nebo pokud čtou, tak to přečtené neumějí interpretovat. Pokud pomineme, že za tím byl záměr opět jenom útočit a hanobit prezidenta republiky, tak to svědčí o tom, že nejen nějaký novinář, ale 75 poslanců je totálně nevzdělaných,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil s poukazem na ty zákonodárce, kteří ve středu bezúspěšně hlasovali pro návrh poslankyně ODS Miroslavy Němcové z ODS, aby Poslanecká sněmovna vyzvala prezidenta Miloše Zemana k omluvě předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi.

S použitím kalašnikova se odstraňoval i prezident na Ukrajině

Připomíná, že výroky mohou být jak apelativní, tak expresivní, nebo také ty, co definují určitá fakta. „A Zemanův výrok přece zní, že jsou dvě možnosti, jak se zbavit jakéhokoli politika, a to volbami, nebo nedemokratická cesta, jak říká pan prezident, použití kalašnikova. Zrovna k té druhé možnosti se hodí příklad z Ukrajiny, kdy jsme viděli, jak řádně zvolený prezident, navíc ve volbách schválených pozorovateli OBSE včetně našich zástupců, byl sesazen s pomocí kalašnikovů. Dokonce ‚válečný zpravodaj‘ Jaromír Štětina a spolu s ním také Karel Schwarzenberg, když byli v nějakém hotelu, v němž leželi ti první mrtví a oni k nim nesměli a jen se na ně dívali z prvního patra, tak okamžitě poznali, že byli zastřeleni kalašnikovem, což je pozoruhodné,“ připomíná politický analytik, jak se na Ukrajině naplnil druhý ze zmíněných způsobů odstranění politika.

„Také nesmíme zapomenout, že my i naši spojenci umíme, když jde o postavu nám nesympatickou, jednak bombardovat, nebo ji oběsit na první větvi jako na Divokém západě, viz Saddám Husajn, nebo ji zvěrsky lynčovat jako Muammara Kaddáfího, popřípadě sehrát komedii jako na haagském tribunálu se Slobodanem Miloševićem, který pak umře ve vězení. Když pominu ten politicko-agitační záměr, navíc špatně promyšlený, tak myslím, že to svědčí o úplně totální neschopnosti politiků. Ale dokonce i osob, které se zabývají právem, viz Tomáše Sokola, jehož výrok, kterým překroutil smysl, je pro mě důkazem, že by opravdu snad měl vrátit školné na Právnické fakultě, popřípadě se nezabývat advokátní praxí, protože vlastně nerozumí přečtenému. A to přečtené byla dvě souvětí zhruba o dvaceti slovech,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Pokrytci požadující Zemanovu omluvu urážejí lidi, k nimž mluví

Do role jednoho z velkých obhájců Bohuslava Sobotky se zčistajasna pasovala Miroslava Němcová, která pro něj v minulosti nenašla dobrého slova, ale premiér se jako klacek na prezidenta hodil i těm, co nešetří svými podpisy pod kdejakou petici proti Miloši Zemanovi. „Z těch dvou souvětí se stala politická příležitost pro politické strany, popřípadě osoby, které na sebe jednak chtějí upozornit, ale které si zároveň nejsou jisty, zda se neblíží okamžik jejich vyřazení z politiky, protože ohlas u veřejnosti, alespoň podle různých projevů na sítích, je úplně jiný než u těchto politiků. To znamená, že oni jsou naprosto pokrytečtí a neuvědomují si, že tou svojí hloupostí, kterou prezentují jako veřejný zájem, vlastně urážejí skupinu občanů, ke které mluví,“ tvrdí politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…