Oni mají opravdu strach. Tereza Spencerová nahlédla na „soudruhy“ z Bruselu

16.06.2016 8:41 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Když posloucháte čím dál patetičtější lídry EU typu Junckera nebo Tuska, podle nichž bude brexit začátkem „konce západní civilizace“, zdá se, že mají opravdu strach. Tak vidí stav Evropy před britským referendem o vystoupení z EU editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ta ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz připojila několik zásadních informací ze Sýrie či Ukrajiny.

Oni mají opravdu strach. Tereza Spencerová nahlédla na „soudruhy“ z Bruselu
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Ticho, tichoučko kolem Sýrie, alespoň v našich médiích, zaměstnaných poslední týden válkou policajtů. Něco však přece jen problesklo: Podle pozorovatelů se Bašár Asad rozhodl vykašlat na vidinu příměří a diplomatických jednání a rozjel vojenské operace, které mají za cíl vyřešit válku v Sýrii silou. A poslední týdny si povídáme i o tom, že vojenská aktivita začíná být horečná i u Rusů, Američanů a Kurdů. Tak tedy, jak se nám proměňuje mapa? Cíl je blízko nás, může si někdo zpívat společně s americkým tradicionálem? 

Těžko říci, jak blízko je cíl. Ofenzívy syrské armády i „amerických“ Kurdů směřující na východě země k Rakká a Dejrizoru se zpomalily na obranných liniích Daeše, ale postupují. Ofenzíva „amerických“ Kurdů na severu Sýrie u tureckých hranic, u Manbidže, se zarazila na minových „polích“, jimiž Daeš zablokoval jediný úzký koridor vedoucí k cíli. Hranice s Tureckem tedy ani po dvou týdnech uzavřena není a noví bojovníci, stejně jako zásoby zbraní a všeho ostatního proudí do Sýrie dál. 

Nicméně, zajímavější jsou možná jiné události, které ovšem ve svém důsledku jen prohlubují syrský matrix. Například Asadova mediální poradkyně Busajna Kámilová, takto jedna z nejmocnějších osobností režimu, se před pár dny zúčastnila konference ve Washingtonu na téma „globálního boje proti Islámskému státu“. Ta paní je na všech možných západních sankčních seznamech a ačkoli se konference zúčastnila jen v rámci přímého videopřenosu, nejspíš to znamená, že už se s Damaškem smí „mluvit“. A to je zásadní „průlom na frontě“. Bez ohledu na probíhající ofenzívy, které napovídají o rusko-americké koordinaci útoků proti Daeši – anebo právě kvůli nim – si íránský ministr obrany do Teheránu pozval své kolegy z Ruska a Sýrie (!), jen aby jim „připomněl“, kdo že to rozpoutal válku v Sýrii (Západ a Saúdové), kdo že to podporuje tamní teroristy (Západ a Saúdové) a že je třeba „rozhodné, rychlé, všeobjímající a koordinované akce“ proti těmto teroristům. Čili Írán se hlásí do hry a nechce přenechat Sýrii jen Rusku, potažmo Američanům. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…