Páteř bych tam nehledala... Proč Sobotka demonstroval proti Babišovi? Analytička Ryšánková o tom, co je pod obalem slušnosti

03.05.2019 18:52 | Zprávy

Sobotka na protibabišovské demonstraci? Podle mediální a politické analytičky Ireny Ryšánkové “karikatura sebe sama”. Od bývalého premiéra prý lze čekat leccos, ale páteř nikoli. Ryšánkové se nelíbí ani masivní kampaň po napadení Dominika Feriho.. Napadení politiků jiných stran v minulostí podle ní nikoho nezajímalo a slova o napadení demokracie tu zní skoro i tehdy, když někoho pokálí racek.

Páteř bych tam nehledala... Proč Sobotka demonstroval proti Babišovi? Analytička Ryšánková o tom, co je pod obalem slušnosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Po sociálních sítích koluje snímek z pondělní demonstrace proti Babišovi na Staroměstském náměstí, kde v davu demonstratů vykukuje expremiér Sobotka. Ten přitom s Babišem vládl. Co tomu říkáte?

Pokud o není fotomontáž, a nejspíš není, neboť to je foto Vojtěcha Drbohlava z Echo24, tak, přiznám se, nemám slov. Spravedlivou justici, skandoval prý bývalý premiér Sobotka na protibabišovské demonstraci… Karikatura sebe sama. Funkci nejvyšší státní zástupkyně nabídl kdysi Marii Benešové všemi respektovaný a adorovaný Motejl. Znelíbila se až unionistickému ministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi, protože nesouhlasila s vydáním člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdala Sáního, který byl v Česku trestně stíhán pro pohlavní zneužívání nezletilých. Chtěla také rozkrýt čachry justiční mafie na právnické fakultě v Plzni, které by možná vedly až k ministrovi. To, že Sobotka jako místopředseda strany ji neměl rád kvůli účasti ve vládě Jiřího Rusnoka, to si všichni pamatujeme. Patrně ji nenávidí až za svůj politický hrob.

Je zvláštní, že v tom davu Sobotku našli, kdopak jim asi pověděl, že tam je? Že by to byl sám Sobotka? Zajímalo by mne, jestli si bývalý předseda strany někdy, v noci, pod peřinou, přizná, že za pád sociální demokracie a totální rozostření politické scény může on. On sám. Obalený slušností, do níž když řízneme, vyvalí se hnisavá nenávist. Jeho čistky v sociální demokracii, zbavení se jiných názorových proudů, to je to, co přivedlo ČSSD a celou levici tam, kde je. Na kolena. Nebo účastí na demonstraci jen vracel lásku davu po „lánském puči“, v jehož přízni se vyhříval tak dokonale, že zapomněl, že tento dav je volit nebude a je nesen jen nenávistí k Miloši Zemanovi? Kdo ví. Od Bohuslava Sobotky lze očekávat mnohé, páteř ale nikoliv. Ani ortopedický límec to nespraví.

Protest byl svolán v reakci na to, že krátce po oznámení, že policie posílá premiéra před soud za Čapí hnízdo, oznámil ministr spravedlnosti Kněžínek demisi a Babiš ihned představil jeho nástupkyni Marii Benešovou. Nacházíme se na prahu zhroucení právního státu, jak varují někteří?

Ale jděte… Velkohubá politická prohlášení nemám ráda. Organizátoři protestu, který tak aktivisticky propagoval v České televizi Václav Moravec, prostě zneužívají neznalosti chodu státu. Za prvé jako politik byl Kněžínek nestraník, ovšem nominovaný za hnutí ANO 2011. Což je v této souvislosti pikantní. Předtím ovšem působil jako náměstek Legislativní rady vlády Bohuslava Sobotky, který ho o měsíc později jmenoval zvláštním ad hoc „prošetřovatelem“, který měl vyšetřovat podezření na protiprávní jednání členů vlády a vysoce postavených představitelů. Mimo jiné podezření, že Babišův náměstek Vyhnánek nařídíl úřednici, aby zjistila informace o tehdy probíhajícím vyšetřování kauzy Čapí hnízdo u Evropského úřadu proti podvodům OLAF. No a Kněžínek zjistil, že jak Babiš, tak Vyhnánek žádný zákon neporušili. Kněžínek chce nyní navíc dělat Benešové odborného náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády. Po ministerském křeslu zjevně netouží.

V té souvislosti je ale na vyhazov vedení Soudcovské unie, které dává mediální vyjádření o podpoře jednoho ministra a nepodpoře druhého. Co si to prezidentka Soudcovské unie soudkyně Daniela Zemanová dovoluje „žádat lepší vysvětlení pro výměnu Kněžínka“? Opravdu je v České republice ze strany vedení Soudcovské unie dodržován princip rovnováhy státních mocí? K vystřídání Kněžínka prý „vláda žádný důvod neuvedla“. Copak soudkyně udělala zkoušky z ústavního práva a neví, že ministra neodvolává vláda, ale premiér a žádný důvod pro odvolání ministra uvádět nemusí a rozhodnutí premiéra není soudně přezkoumatelné?

Na rozdíl od soudkyně Zemanové vím, že Soudcovská unie má „přispívat k vytváření demokratického právního řádu“ (§2 odst. 1 písm. d) stanov SU) a jednat může pouze v souladu se zákonným zmocněním. Vyloučit předsedkyni pro chování poškozující dobré jméno Unie může pouze Republiková rada po vyjádření Etického soudu Unie. Takže ten spolek zahrádkářů si de facto může žvanit co chce.

Tisíc chvilek proti demokracii také organizují protesty kvůli protestování, nikoliv kvůli jeho cíli. Nemyslím, že jim na Babišovi či Sobotkově idée fixe o Čapím hnízdě nějak záleží. Jsou to profesionální rozesírači. Klidně svolají protest proti tomu, že je nebe modré. Je to taková hra s emocemi a zkouška, kolik lidí přijde na 245. pokus o státní převrat. Zkoušet se to musí, povést se to nemusí. V podstatě jde o pořád stejné, případně jen o trochu větší či menší množství lidí. Na ulici se rytmickým pořváváním proti někomu, komu je to fuk, dobře kanalizuje „tekutý hněv“ davu. Když se do lesa volá, a nikdo se neozývá, je všechno fajn.

Klidně svolám protest proti tomu, že se Armáda České republiky zbavuje vysloužilých psů jako odpadu za tři stovky. A lidé určitě také přijdou, protože je to ostuda té armády, která za tuto zemi a její občany nebojovala… nikdy. Bude to důležitější téma, protože prodej několika artritických psů je svědectvím o mravní integritě armádních psovodů. Pamatuju protesty svolávané taxikářem Ponertem, který dokázal svolat občanský protest čtyřicetitisícového davu na Václavském náměstí a minimálně třetinu odvést neohlášeně magistrálou na Kavčí Hory. Přitom to nikdo nečekal a policie vyklízela magistrálu prakticky sto metrů před čelem průvodu. A? A nic. V tak anarchistitcké demokracii má nárok protestovat kdokoliv proti čemukoliv kdykoliv, pravidla nepravidla. Sto lidí policie zatknout může. Deset tisíc lidí nezatkne nikdo.

Zhroucení právního státu, samozřejmě, nehrozí. Ten se úspěšně drolil v devadesátých letech, kdy bylo možné všechno a ještě více, ale na to se rádo zapomíná. Marii Benešovou v politice sleduji již léta. Asi z ní má někdo hrozně velký strach. Možná homosexuální pedofilové, kamarádi katarského prince. Kdo ví.

Prezident byl popáté na návštěvě Číny. Podle byznysmenů šlo o úspěšnou cestu, která měla obrovský smysl. Naopak kritici prezidentovi vyčítají, že cesta byla naprosto zbytečná, škodil tam naší zemi a ještě to daňoví poplatníci zaplatili. Jak cestu hodnotíte Vy?

Je v pořádku, že prezident jezdí i do Číny. Afektované výkřiky jsou jen afektovanými výkřiky. Kdyby do Číny jel profesor Drahoš, byly by to orgastické výkřiky s cestičkami slizu. Nakolik je Zemanova cesta úspěšná, to neumím nyní posoudit. Asi bych očekávala více viditelných výsledků už od předchozích cest, ale sám prezident označil dosavadní úroveň ekonomických vztahů za neuspokojivou. Některé obchody se totiž dojednávají dlouho. V Číně nejspíše souvisí obchody i s politikou a přiznejme si, v Česku hraje tu starou hru CIA z roku 1950 na nezávislost Tibetu dost lidí, včetně politiků. Což není dobrý způsob k navázání výhodných vztahů za situace, kdy celá západní Evropa stojí frontu u čínských dveří a zdvořile mlčí a nevměšuje se do interních záležitostí ČLR. Čína je obrovská ekonomika, jen ignorant by tvrdil, že ne. Škodit naší zemi by mohlo, kdyby Čínu prezident přehlížel nebo si ji znepřátelil výroky, které vnímá tato země až přecitlivěle. Což se kupodivu nestalo ani za Václava Havla a to i když tady měl tibetský dalajláma přechodné bydliště. Česká republika v oficiálním styku vždy uznávala a respektovala „politiku jedné Číny“ a o nezávislosti čínské autonomní oblasti Tibet či Tchaj-wan nikdy nebyla řeč. Řídíme se mezinárodním právem a normami OSN, kde jsou žádosti Čínské republiky na Tchaj-wanu o zastoupení v OSN od roku 1971 trvale zamítány. Dne 25. října 1971 byla schválena rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758, která odebrala Čínské republice na Tchaj-wanu status legitimního zástupce Číny a jako jedinou legitimní vládu Číny uznala vládu ČLR.

Ostatně, doporučuji kritikům Zemanovy cesty důsledně vyházet všechno na sobě či v sobě, co má jedinou součástku z Číny a pak si rozsvítit louč. Pokud není tedy taky z Číny…

Miloš Zeman se v Pekingu sešel s nejvyšším šéfem Huawei a vyjádřil firmě podporu s tím, že by se měla na budování 5G sítě u nás podílet. USA přitom teď oznámily, že se státy, kteří tuto společnost využijí, přestanou z bezpečnostních důvodů sdílet informace. Neměli bychom tuto firmu raději vyloučit?

To je úkol v prvé řadě pro počítačové analytiky, „bílé“ hackery a zhodnocení rizik pak pro kontrarozvědku a Bezpečnostní radu státu. Pokud možno pro necinklou kontrarozvědku, jejíž ředitel nedostal vysoké vyznamenání rozvědky jiné země. Protože mezi tajnými službami je sice přátelský, ale profesionální vztah nutností. Cokoliv nad to jest, od ďábla jest. Mají Spojené státy informace, které si nedokážeme sehnat jinde a jinak? Mají opravdu kvalitní informace nebo informace od firemních lobbistů? Nebo zjistili teprve teď, že na Rudém náměstí stojí Kreml? Od dob, kdy si spletli Prahu a Drážďany a v Bělehradě vybombardovali čínskou ambasádu protože srbský kontrarozvědčík jdoucí v patách za americkým návodčím hodil naváděcí vysílačku pro „řízenou“ střelu přes vedlejší plot, aby náhodou nezasáhla domácí ministerstvo obrany, o kvalitě jejich informací nemám valného mínění.

Za prvé si uvědomme, že o budování páteřní infrastruktury 5G mobilní sítě, která umožní desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti na stovky Mbit/s a využití technologie nejen pro videokonferencing či hraní her ve virtuální realitě, ale v průmyslu, robotice, v telemedicíně pro dálkové řízení robotických operací a v oblasti internetu věcí včetně vaší ledničky či autonomních vozidel, se svádí celosvětový boj. Na světě je pouze šest společností, které nabízejí 5G rádiový hardware a 5G systémy pro operátory: čínský Huawei, čínský ZTE, americký Qualcomm, finská Nokia, jihokorejský Samsung a švédský Ericsson. Uspět budou moci v podstatě pouze dvě globální konsorcia – jedno vedené americkým výrobcem modemů Qualcomm, Nokií, Samsungem a Ericsonem a druhé čínským konglomerátem Huawei/ ZTE. Periferie pak umí vyrábět 23 výrobců, ale o ty nejde. Ten globální hráč, který je dnes lépe připraven, je čínský Huawei s podporou čínského státu, čínské armády a čínského kosmického výzkumu. Má za sebou vědu, základní i aplikovaný výzkum a jakoby náhodou i první evropské testy vysílačů signálu 5G (Deutsche Telekom v Německu a německý T-Mobile v Česku), funkční instalaci na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v jižní Koreji, lokální instalace v nejbohatších zemích Zálivu.

Spojené státy mají s Čínou, samozřejmě, problém – „America First“. Je to konkurenční ekonomika, které Trump vyhlásil válku. A Čína díky svému efektivnímu hybridu kapitalismu centrálně řízeného komunistickou stranou řídí ekonomiku systematicky už tři desítky let a dobře. Navíc oplývá levnou pracovní silou, schopností (kulantně řečeno) poučit se z cizích vynálezů a pravděpodobně ji příliš netrápí Zelení, autorské právo ani zákoník práce. To všechno vytváří prostředí, jemuž těžko konkurovat.

V tuto chvíli se vede strategická bitva o celé 21. století. A Spojené státy svůj ústup ze slávy berou těžce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…