„Při obecném pohledu na politickou scénu jednoznačným vítězem středečních událostí je Miloš Zeman. Pro běžného diváka, příjemce a voliče se potvrzuje, že sněmovna se změnila v náboženskou válku, nesmiřitelné kolbiště podobající se nekonečnému blízkovýchodnímu konfliktu. Probíhá to nejen mezi politickými stranami, ale už i uvnitř politických stran a mezi vedením a řadovými poslanci,“ uvádí Kubáček.
Jediný, kdo odešel bez ztráty pověstného kvítku, a to ještě včas, než došlo k vzájemným atakům, byl podle něho prezident Miloš Zeman. „Kuriózně to ani tak neoslabí Jiřího Rusnoka, protože vstupoval do kolbiště s otevřeným hledím a hlavně veřejnosti sděloval, že si uvědomuje, že situace je do poslední chvíle otevřená,“ míní politolog.
Všichni politici prohráli. Kromě Zemana
Tím, že premiér prezentaci vedl na odborné bázi a po celou dobu zůstával spíše u technokratické mluvy a odborného vystupování, ve výsledku prý tolik netratí. Podle Jana Kubáčka si zachoval určitý klid a nadhled.
„Mezi poraženými jsou prakticky všichni zúčastnění politici, protože se ukázalo, že sněmovna je ještě nepřehlednější než obvykle, že už neplatí žádná pravidla, podané sliby a že napětí a rozpad vzájemné úcty a respektu k politickému řemeslu je pryč,“ popisuje současnou situaci.
Fatální restart politiky jako v Itálii
Běžný příjemce politiky si z toho dle jeho slov odnese pachuť, nedůvěru a začne se velmi silně rozmýšlet o podpoře opozice či takzvané bývalé koalice, případně nových politických stranách a osobnostech. „Vyšlo z toho totiž, že politická krajina je naprosto napjatá, otřesená a prožívá hlubokou deziluzi a střet. V podstatě jí hrozí fatální restart podobný Itálii a 90. létům, kdy se mluvilo o tom, že celý politický systém je devalvován,“ myslí si dokonce Kubáček.
Ten pochybuje, že změna názoru poslanců Úlehly, Floriána a Peake byla jejich rozhodnutím v posledních pěti deseti, minutách, taktika se v nich nejspíš rodila postupně a rozhodnutí v nich zrálo v řádu dní. „Způsob argumentace a obhajování ukazuje, že to není hlubokomyslný postoj, ale že jsou drobnými šachovými figurami v síti a plánech mnohem významnějších hráčů. Ukazuje se, že ODS je v současnosti nesmírně rozpolcená, ale týká se to obecně i skupiny bývalé 'stojedničky',“ pokračuje politolog Jan Kubáček.
„Vnitřní nedůvěra tam překročila standardnost politického prostoru a začíná mít fatální důsledky. Navzájem se více poškozují, zpochybňují, týmovost se naprosto otřásla. Nejsou spolu schopni už ani pragmaticky jednat. Do značné míry si myslím, že se otřese obraz celé pravice. Mezi postižené bude patřit i TOP 09. Proto i to rázné volání Miroslava Kalouska po předčasných volbách,“ upozorňuje dále.
Kdo na volbách vydělá a koho naopak volby pohřbí
„Nepatřím mezi ty přesvědčené, kteří by si mysleli, že předčasné volby budou tak rychlé a půjdou tak hladce. Minulost mě utvrdila v tom, že tu sice byly myšlenky, které hlásali všichni, ale každý si šel svou cestou a strategií a tím se mnohé projekty oddálily. Vzpomeňme na celostátní referendum, přímou volbu prezidenta, omezení imunity a další. Tady počítám, že to bude podobné,“ sděluje Kubáček pro ParlamentníListy.cz.
Všichni prý budou volat, že chtějí předčasné volby, ale každý bude mít svůj termín, svoji podpisovou listinu a velmi složitě se bude hledat termín mimořádné schůze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka