Jak hodnotíte rok 2014 z hlediska politické situace v České republice? Byla situace lepší, nebo horší než v jiných letech? V čem?
Domnívám se, že se situace nezlepšila ani nezhoršila. Jsme poměrně stabilní demokracií, bohužel s nižší důvěrou v politiku, než je tomu například u sousedních postkomunistických zemí. Je to škoda, protože pokud se méně zajímáme o politiku, tedy správu veřejných statků, vzdáváme se kontroly nad politiky.
Pracovala vláda dobře? Co jednotliví vládní představitelé udělali dobrého a čím naopak ČR uškodili?
Pravděpodobně zde není prostor pro hodnocení všech ministrů, u některých to ani nedokážu posoudit, nicméně jako celek hodnotím vládu vcelku dobře. Zatím nedochází k takovému pnutí mezi jednotlivými subjekty, jako tomu bylo dříve. Občasné šarvátky mezi ČSSD a ANO jsou průvodním jevem koaličního vládnutí a budou nás doprovázet po celé funkční období Sobotkova kabinetu, ale k politické krizi v tomto směru máme naštěstí daleko. Na rozdíl od Nečasovy vlády, kde rezorty řídili podle někdejšího premiéra zkušení manažeři, jsou zde lidé kompetentnější. Letošní rok bude pro hodnocení vlády klíčový.
Často se mluví o rozpadu tradičních stran, o neupevněnosti nových hnutí. U kterých stran či hnutí očekáváte v roce 2015 pokles důvěry veřejnosti a které partaje jsou naopak na vzestupu?
Domnívám se, že tyto protestní nálady budou pokračovat, a tak podpora hnutí ANO, pakliže neučiní zásadní chyby, bude setrvalá, kolem 25–30 procent. K zásadním pohybům nedojde ani u jiných stran už proto, že v roce 2015 neočekáváme žádné volby. Ode dna by se mohla odrazit ODS, zvláště pokud jí bude vyklízet pozice TOP 09. Zajímavé bude sledovat hnutí STAN, kolem něj by se mohla zformovat nová středová alternativa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka