Potíže Petra Kellnera: USA, Čína a Zeman. Erik Best tuší, kam se ukloní a my s ním

02.04.2019 4:43 | Zprávy

Děje se něco kolem gigantu PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera? Deník N této společnosti v posledních dnech věnoval několik obsáhlých článků. ParlamentníListy.cz se zeptaly politického analytika Erika Besta, jak celou věc vidí a co všechno se může stát. Podle něho může přijít významný obrat od Číny směrem k Americe.

Potíže Petra Kellnera: USA, Čína a Zeman. Erik Best tuší, kam se ukloní a my s ním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

V samotných článcích, které Deník N o podnikání nejbohatšího Čecha vydal, není podle Erika Besta skoro žádná nová informace, ale načasování je prý pochopitelné. A to vzhledem k tomu, jaká je situace ohledně čínského velvyslance. Mluvilo se o tom minulý týden na sjezdu KDU-ČSL, kde se usnesli, že to není možné. Dále je to kauza kolem Huawei. 

„Z tohoto hlediska, co hodlá dělat PPF, je, co se týče byznysu, nejdůležitější momentální otázka. Do toho možná přijde nákup celé skupiny TV Nova Kellnerem. Klíčové je, co bude znamenat Huawei pro PPF a český byznys.“

Něco jiného naopak Bestovi v textu Deníku N chybělo. „Jde o otázky, zda PPF mění svou strategii kvůli tomu, co se děje právě ve věcech Huawei, Moneta, která Kellnerovi nedopadla podle jeho přání, a možný nákup TV Nova,“ konstatuje.

Obsáhlý materiál zmíněného deníku přinesl i závěr, že česká zahraniční politika kvůli silné orientaci na Čínu de facto slouží skupině PPF, a nikoli zájmům státu. S tím Erik Best souhlasí jen částečně. 

„Je to spíš zajímavé z novinářského hlediska. Faktický vliv PPF není až tak velký. Prezident je sice trochu na straně Číny, ale oficiální zahraniční politiku a její směřování podporuje. Totéž s Ruskem. Jezdí do Ruska, prosazuje spolupráci s ním, ale samotná česká politika je totožná s tím, co chce Evropská unie. Takže ano, Kellner má vliv, ale spíš je to otázka do budoucna, zda tam nějaký větší vliv ještě bude, či nebude. Klidně bychom mohli argumentovat tím, že Německo má vůči Číně ještě příznivější politiku než Česká republika,“ podotýká.

Politický analytik si nemyslí, že by stran Deníku N šlo o tak závažný útok na PPF, jak by se mohlo zdát. „V těch článcích, přestože jsou dlouhé, není skoro žádná nová informace. Že prezident podporuje PPF, víme. Že jezdí a znovu pojede do Číny, také víme. Překvapivější spíš je to, co tam chybí. Čínský velvyslanec měl v pátek článek v MF Dnes, kde velice zřetelně a jasně napsal, abychom se nevměšovali do jejich politiky a dodržovali politiku jedné Číny. To bylo ten samý den, kdy se psalo o tom, že paní ministryně Nováková vykázala diplomata Tchaj-wanu z jednání, kterého se účastnili Číňané,“ sděluje Best ParlamentnímListům.cz.

„Skoro to vidím tak, že Kellner chápe svou zranitelnou pozici a Číňané mu v tom příliš nepomáhají, protože když jejich velvyslanec vydá takové tvrdé stanovisko a všude v novinách je, že paní Nováková víceméně svým krokem jednala ve prospěch velvyslance Číny, a Babiš už jednou řekl, že neplánuje kdykoli víc s tímto čínským velvyslancem mluvit, tak ty vztahy nejsou moc dobré. Kellner je v nepříjemné situaci a umím si představit, že nákup Novy je snahou se z toho trošku dostat. Dodávám, že tento závěr je moje analýza, nemám to potvrzené,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Přitom by šlo o významný posun a nejspíš i změnu orientace PPF z východu na západ. „Málokdo asi tuší, že Novu vlastní jedna z největších amerických společností. Kdyby se Kellner s touto firmou domluvil, znamenalo by to, že má podporu Spojených států. To by mohlo hodně pomoci vybalancovat jeho finanční pozici i pozici orientace byznysu,“ uvažuje Erik Best.

„Předpokládám, že kdyby Novu a celou skupinu v dalších zemích koupil, potřeboval by obsah a televizní pořady, a to může také nabídnout americká společnost. Takže spolupráce by tam byla hlubší. Pak by to vypadalo jako s Babišem, že se najednou otočil a bude se zajímat o Američany. Může jít o záměr, protože jak v tom článku někdo říká, Kellner by se měl rozhodnout, jestli se bude orientovat na západ, nebo na východ. Je kvůli tomu zranitelný, takže by velký nákup od Američanů dával smysl,“ pokračuje analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…