Přímou demokracii a referenda, to chce český národ. A teď pozor...

22.01.2013 16:27 | Zprávy

Nový prezident, který usedne na Hrad, to nebude mít jednoduché. Jak zdůrazňuje politolog Jiří Pehe pro ParlamentníListy.cz, bude totiž muset zapracovat na roli sjednotitele, poněvadž po týdnech kampaně, které předcházely první přímé volbě, ho bude dlouho polovina národa (ta, co chtěla kandidáta, jež neuspěje) nenávidět. Zaměřil se však i na to, zda je možné uplatňovat úspěšně přímou demokracii, po které se stále hlasitěji volá.

Přímou demokracii a referenda, to chce český národ. A teď pozor...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Volání po přímé demokracii je stále častější. Aktuálně velmi silně zaznělo na „Velkém sněmu“ (Holešovské výzvy) – a to i z úst některých politiků – například poslance Víta Bárty či senátora Tomia Okamury, zmínil ji do budoucna jako řešení i ekonom NERVu (Národní ekonomické rady vlády) Pavel Kohout. Podstatou této přímé demokracie je volba lidí na všech úrovních přímo, zdola – i za pomocí referend. Jenomže je na to česká společnost zralá, pokud se podíváme objektivně na to, čeho jsme svědky v souvislosti s první přímou volbou hlavy státu u nás?

„Ano, princip přímé demokracie fungovat může, ovšem je třeba se zamyslet nad tím, jak často a  na jakých úrovních. Měl nebo může se využívat v případě, že jsou jasně nastolené otázky. Jak vidíme, různá referenda se i u nás objevují, například v případě různých staveb, a setkávají se s celkem pozitivní odezvou. Dá se připustit i to, že mohou fungovat i na celostátní úrovni – ovšem jejich důležitou podstatou musí být to – že jde o přímou otázku a volbu mezi dvěma přímými řešeními,“  uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe.

Přímá demokracie a referenda - pozor na demagogy

Podle něj je však problém, pokud se ozývá volání o referendu a typu přímé demokracie v případech, kdy jde o problém, jež vyžaduje odborné znalosti v nějakém oboru. Těmi totiž občané disponovat nemohou. „Je tam pak velká hrozba toho, že se problému chytí lidé či skupiny, které se budou snažit ve svůj prospěch formulovat třeba už i původní otázku, je tam velký prostor pro to, že se toho chopí demagogové, které obyčejný člověk nebude mít šanci odhalit. Proto se referenda ve větším množství ve světě příliš neuplatňují – vyjma Švýcarska. Zavedla se například již asi před deseti lety na sousedním Slovensku, a jak se ukazuje, ani tam nejsou příliš úspěšná, mnohdy se k nim nedostaví ani potřebná polovina voličů. I to se dá vysvětlit jako důsledek toho, že ti lidé nemají dostatek odborných znalostí k dané problematice, nemají chuť je někde pracně získávat. Říkají si, že od toho přece mají své politiky, kteří by měli disponovat či získávat si za ně odborné znalosti, platit třeba i odborné expertízy a na základě toho dle svého svědomí rozhodovat,“ pokračoval politolog. Varoval však před tím, že nelze obecně takříkajíc „šmahem“ principy přímé demokracie a referend odmítat. A to ani v souvislosti s tím, čeho je česká veřejnost svědkem při přímé volbě prezidenta. I ona je totiž také jistou formou referenda na celostátní úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…