Profesorka Dvořáková ke knížeti: Škoda, že už lidé zapomněli na restituce

17.01.2013 11:11 | Zprávy

O tom, proč kandidátu na Hrad Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) vyjadřují sympatie mladí lidé, i o tom, jaké nebezpečí by se dalo od „knížete“ jako předsedy vládní TOP 09 eventuálně čekat, si ParlamentníListy.cz popovídaly s profesorkou politologie na pražské VŠE Vladimírou Dvořákovou. Stranou zájmu nezůstal ale ani Miloš Zeman.

Profesorka Dvořáková ke knížeti: Škoda, že už lidé zapomněli na restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Po prvním kole přímé prezidentské volby zůstali ve finále dva muži  - Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Miloš Zeman (SPOZ). Jelikož jejich výsledky byly hodně vyrovnané, jejich volební týmy asi nejvíce trápí nyní otázka, od kterých neúspěšných kandidátů lze voliče přetáhnout na svoji stranu. Není třeba připomínat, že půjde hlavně o voliče Jana Fischera nebo Jiřího Dienstbiera. Jaké jsou tedy podle politoložky šance? „To je zatím nejasné, podle mne je to nyní padesát na padesát,“ předeslala profesorka Dvořáková. Poukázala i na další věci.

„Otázkou je, zda voliči vůbec půjdou k volbám. Oba kandidáti jsou hodně polarizovaní, je proto možné, že hodně lidí v tom druhém kole volit nepůjde,“ upozorňuje politoložka. A dodává, že vše skutečně rozhoduje v těchto dnech volební kampaň obou uchazečů o post hlavy státu.

SLEDUJEME téma: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA

„V tomto ohledu však nevnímám jako dobrý krok to, že Zeman i Schwarzenberg chtějí vyrazit do regionů, kde měli malou podporu a získat si tam tak potřebné hlasy. To je dle mého velký omyl. Tak jako Zeman s velkou pravděpodobností neosloví masově například uměleckou obec, tak nemůže nikdo čekat, že Schwarzenberg přesvědčí lidi na Ostravsku, že jedině on je pro ně ten správný. Ta strategie by se měla spíš obrátit naopak tam, kde získali oba kandidáti největší voličskou podporu a snažit se ji získat nejen opakovaně, ale přesvědčit i ty, kteří v těch regionech volit nešli. Tam si myslím, že mají podstatně větší šance,“ uvedla Dvořáková pro ParlamentníListy.cz.

Pozor, nepřehánět to s kampaní!

Podle politoložky je však třeba si také uvědomit to, že volební kampaň může být „přehřátá“, což ve finále kandidátovi spíš uškodí. „Můžeme se přiklánět ke komukoli z těch dvou, ale když nám bude na toho jeho soupeře chodit denně do emailů nebo po sociálních sítích několik zpráv, které ho špiní, voliče už jinak rozhodnutého to může skutečně spíš naštvat. V momentě, kdy se už stává kampaň příliš agresivní, tak to lidi otráví a mají dojem, že jsou do něčeho nuceni. Všimla jsem si, že právě třeba od knížete taková kampaň v těchto dnech sílí. Bohužel i na adresu volebního týmu Miloše Zemana se dá ale najít výtka. Tam se právě trochu obávám toho, jestli už ta kampaň není příliš dlouhá. Čím častěji ho člověk totiž vidí, začne si uvědomovat, co mu třeba na něm v době, kdy byl premiérem, vadilo. A i když se od té doby možná posunul někam dál, tato averze mu pak může snížit také počet hlasů,“ pokračovala politoložka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…