Profesorka Dvořáková mluví o nejšílenějším řešení současné politické situace

16.08.2013 20:53 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ I když se některým poslancům rozpuštění Poslanecké sněmovny nelíbí, profesorka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že s největší pravděpodobností se ústavní většina pro rozpuštění dolní komory příští úterý najde. Podle ní by pozdější rozpuštění sněmovny prodloužilo politickou nejistotu a zkomplikovalo i volební kampaň, protože by odklad ponechával prostor, aby někdo někoho „projevem v parlamentu“ ovlivnil, aby nehlasoval pro rozpuštění.

Profesorka Dvořáková mluví o nejšílenějším řešení současné politické situace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Občanští demokraté navrhovali hlasování, které se má uskutečnit příštý týden, odložit na 3. září, protože chtěli, aby Senát nejprve stihl potvrdit doprovodné zákony k občanskému zákoníku a zákon o omezení podpory obnovitelných zdrojů energie, který poslanci schválili v pátek. Pokud by ho totiž Senát vrátil nebo odmítl, rozpuštěná sněmovna by už jejich rozhodnutí nemohla potvrdit ani zvrátit, takže by obě normy spadly pod stůl. „Pro pravici jsou předčasné volby nevýhodné, nejvíc pro ODS, protože v tomto okamžiku přijde k volbám zřejmě celkově menší množství voličů a větší část z nich bude přebírat TOP 09,“ vysvětlila pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Dvořáková, co považuje za jeden z hlavních důvodů, proč chce ODS krok odložit.

Jednou politici chtějí, aby prezident konal hned, podruhé, aby počkal

Ale pokud by se zákonodárci dohodli, že kvůli projednání důležitých zákonů odloží rozpuštění dolní komory o měsíc, bylo by to podle politoložky legitimní. Za nejšílenější variantu považuje představu, o které politici hovořili, že se dolní komora sice shodne na rozpuštění, ale prezident ji rozpustí až měsíc poté. „Je to absolutně neprofesionální uvažování, zvlášť v situaci, kdy se upozorňuje na to, že v ústavě nejsou uvedeny lhůty, kdy má prezident rozhodnout, a že by se to mělo interpretovat tak, že by měl rozhodnout bez zbytečných odkladů,“ namítá Dvořáková. Takovým neuvěřitelným zásahem do interpetace ústavy by se podle ní vytvořil další nebezpečný precedent. Profesorka kroutí hlavnou nad jednáním politiků, kteří „jednou říkají, že prezident musí něco udělat hned, podruhé říkají, že má počkat“. „Záleží jen na sněmovně, kdy se rozpustí, ale prezident by pak měl bez zbytečných odkladů konat. Jinak by se otvíral prostor pro to, aby si prezident dělal cokoli,“ upozornila politoložka. Prezident Miloš Zeman už však oznámil, že pokud sněmovna příští týden v úterý schválí návrh na své rozpuštění, vyhlásí předčasné sněmovní volby na pátek 25. a 26. října.

ODS by vyhovoval termín voleb 17. listopadu

Profesorka Dvořáková míní, že ODS má zájem na tom, aby sněmovní volby proběhly až 17. listopadu, a proto strana navrhovala, aby se dolní komora rozpustila později. „To by umožnilo ideologickou rétoriku proti levici. ODS by využila data, které by umožnilo mluvit o obecnějších ideologických otázkách, o odsouzení komunismu, místo toho, aby se mluvilo o konkrétních programech partají,“ poznamenala. Předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v televizní debatě totiž řekla, že by bylo symbolické, kdyby se sněmovna rozpustila 21. srpna a volby proběhly 17. listopadu. „To bylo neuvěřitelné, je absurdní dávat tato data do souvislosti. Nevím, co má společného okupace země a ztráta její suverenity s tím, že se sněmovna rozpustí podle ústavy a vyvolají se volby,“ kritizuje profesorka Vysoké školy ekonomické.

Co má společného okupace země se svátkem demokracie?

Volby jsou podle politoložky svátkem demokracie, proto nechápe, jakou symboliku má okupace země a to, že lidé budou svobodně rozhodovat ve volbách. Snahu o ideologizaci označila za jeden z velkých problémů ODS. „Pokud bude neustále tlačit na ideologické fráze, které používá, tak tím stále více a více ztrácí voliče a zůstává jí jen jádro skalních příznivců a voličů, kteří se vzájemně ideologickými frázemi utvrzují v tom, že strana je skutečně pravicová. Ale je přesvědčena, že tím absolutně není možné získat další nebo nerozhodnuté voliče. „Celkově protilevicové zaměření by nevzalo hlasy komunistům, protože ty neovlivní, co bude říkat ODS. Ale je namířeno na nerozhodnuté voliče sociální demokracie,“ soudí Vladimíra Dvořáková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…