Profesorka Dvořáková o tom, co na nás prý zkouší politici po masakru v Paříži

22.01.2015 7:10 | Zprávy

Čeští politici se chytli tématu radikálního islámu a terorismu, aby nemuseli mluvit o domácích problémech, podezírá je politoložka Vladimíra Dvořáková, když slyší, jak se předhánějí ve svých výrocích po pařížském brutálním útoku. „Proč se bavit o korupci, proč mluvit o tom, jestli dostaneme z Evropy peníze, protože služební zákon je udělaný mizerně? Mají tendenci mluvit o této hrozbě, je to pro ně výhodné. A čím víc se budeme blížit k volbám a čím víc tu bude problémů, které by bylo třeba řešit, tím více se bude mluvit o hrozbě islámu,“ je přesvědčena politoložka Vysoké školy ekonomické, profesorka Vladimíra Dvořáková.

Profesorka Dvořáková o tom, co na nás prý zkouší politici po masakru v Paříži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Profesorka Dvořáková však poukázala na to, že v České republice je situace jiná než v evropských zemích na západ od nás. „Kdy jste potkali muslima, pokud jste nebyli na dovolené v Egyptě? V naší společnosti jsou vzácní, navíc jsou integrovaní, takže ze strany v Čechách žijících a usazených muslimů nehrozí nějaké nebezpečí,“ ujistila politoložka ParlamentníListy.cz.

Proč tedy mají Češi takové obavy z přijímání uprchlíků z arabských zemí? „Lidé reagují podle svých zkušeností, z historické paměti, to všechno v tom hraje určitou roli. Když tady nastal nějaký problém, tak jsme se ho zbavili, Němce jsme vystěhovali, rozešli jsme se se Slováky, ještě máme Romy, v roce 1994 jsme se pokoušeli udělat zákon o občanství, abychom je poslali na Slovensko, ale museli jsme od toho pod tlakem Evropy ustoupit,“ uvedla.

I když evropské země úplně integraci muslimů nezvládly, je v nich mnoho lidí, kteří vystupují proti islamofobii, protože mají s muslimy každodenní zkušenost. „Byli to jejich spolužáci ve škole, kolegové v zaměstnání, takže sice vnímají radikální islamisty jako nebezpečné, ale nedělají rovnítko mezi muslimem a teroristou. U nás lidé tuto zkušenost nemají, což možná vnímání islámu zhoršuje,“ míní politoložka. Protiislámská vlna u nás začala mnohem dříve, možná právě proto, že si lidé z informací v televizi vytvořili názor, že muslimové jsou někdo, kdo jen podřezává krky, protože s nimi nemají vlastní zkušenost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Filip Turek byl položen dotaz

K vaší rychlé jízdě

To vám přijde normální, že porušíte zákon a obhajujte se tím, že je špatný, a že se má změnit? Co třeba nějaká omluva? A jste připraven přijít o řidičák, protože jestli ne, tak je to výsměch obyčejným lidem, kteří by o něj určitě přišly. Co mi ale vadí nejvíc je, že jedete rychle a ještě se plně nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…