Puč ve Francii? Čaputová by vzala kýble s barvou trikolóry a... Politolog nastínil možnou reakci EU

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.05.2021 16:14 | Komentář

VHLED MICHALA BOKA Co by se dělo, kdyby opravdu francouzští vojáci uskutečnili státní převrat? Jaká by byla reakce evropských spojenců? Přesně nad touto situací se i s trochou humoru zamyslel politolog Michal Bok. Míra odsouzení násilné změny režimu ve Francii by se v rámci EU výrazně lišila. Angela Merkelová by mohla být víceméně v klidu, protože jak Bok poznamenává, v Německu by měli vojáci potenciální převrat ztížený skutečností, že ze smetáku se střílí o něco hůře. Stejně tak ale smetáky nelze účinně použít na potlačení vzpoury u sousedů. Francii by tak na pomoc (slovní) vyrazilo hlavně jižní křídlo EU, které by si od zachování stability v zemi galského kohouta slibovalo zejména další přísun dotačních peněz. V nejhorším samozřejmě zaplatí Německo. A V4? Zatímco Poláci a Maďaři by bez okolků uznali novou vládu, prezidentka Čaputová by vzala kýbl barvy a... Jediný, kdo by se snažil situaci uklidnit, by byl Andrej Babiš. Ale nejdřív by měl pro obě strany sporu zásadní otázku...

Puč ve Francii? Čaputová by vzala kýble s barvou trikolóry a... Politolog nastínil možnou reakci EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Paříži se v rámci generální stávky proti důchodové reformě konal pochod

Jak by EU reagovala, kdyby ve Francii došlo k převratu?

Francouzští generálové vyhrožují Macronovi. Pokud prý něco neudělá, udělají něco oni. A to něco se mu určitě nebude líbit.

Francouzským generálům vadí postupující islamizace Francie. Odmítají se s ní smířit. A deklarují, že jsou schopni a ochotni situaci řešit sami, pokud prezident bude nadále selhávat ve své roli.

Elity francouzské armády tak vystupují v roli ochránců tradičních hodnot a normálního světa. Něco takového je v současné Evropě zcela ojedinělé.

V 18. století se říkalo, že britští vojáci nosili červené mundúry, protože na červených kabátech nebyla vidět krev. A k tomu se dodávalo, že je tudíž zřejmé, proč jejich francouzské protějšky nosí hnědé kalhoty.

Tyto stereotypy ale nechme stranou. Francouzská armáda je dnes totiž navzdory své pověsti tou nejvíce bojeschopnou armádou v rámci EU. A navíc je Francie minimálně polovinou evropského integračního motoru.

Pokud by proto došlo k vojenskému převratu ve Francii, mělo by to dalekosáhlé důsledky na celou EU. Pojďme se zamyslet, jak by asi reakce v jednotlivých členských zemích vypadaly.

Francie

Na úvod si řekněme, jak by to vypadalo v „zemi původu“. Paragáni z cizinecké legie obsazují Elysejský palác. Trochu se střílí a dost to připomíná chilskou La Monedu v 73. Po půlhodině vše utichá. Armáda simultánně obsazuje velitelství francouzských televizí i rozhlasu. A nad Eifelovkou vlaje francouzská vlajka doplněná o lotrinský kříž. Generálové se tak odkazují k de Gaullovu hnutí Svobodné Francie a dávají najevo, že podobně jako generál hodlají skoncovat se současném režimem a nahradit ho „šestou republikou“.

Přednáška kpt. PhDr. Stanislava Balíka, specialisty AČR na vojenské dějiny, o Charlesi de Gaullovi

Německo

Kancléřka Merkelová prohlašuje „wir schaffen das“. Deklaruje tak, stejně jako v uprchlické krizi, že to Německo zvládne. Ostatně není třeba se domnívat, že by tomu mělo být jinak.

Bundeswehr je po dekádě vládnutí Merkelové zdecimovaný. Současná šéfka Evropské komise Ursula van der Leyenová ho ještě jako spolková ministryně obrany dorazila. Kancléřka se tak musí nanejvýš bát, že ji vojáci budou hnát násadami od smetáků. A budou u toho křičet bubububu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Bok

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…