Sobotka v ohrožení. Z antikampaně Blesku by se mohl stát obrovský skandál

26.01.2014 17:44 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Pokud by se aktuální kauzy zneužívání poslaneckých náhrad předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou chytila veřejnoprávní média, sociální demokrat by nejspíš zažil svou největší premiérskou aféru a dopad by to mělo i na voliče s dlouhou pamětí. To je názor českého politologa.

Sobotka v ohrožení. Z antikampaně Blesku by se mohl stát obrovský skandál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Antikampaň nejčtenějšího bulvárního deníku Blesk, kterou spustil v pátek a pokračuje v ní i přes víkend, by mohla Sobotkovi srazit vaz nejen u jeho skalních levicových voličů, ale i u těch, kteří mají, mimochodem, delší paměť. Zejména, pokud by téma přešlo do veřejnoprávních sdělovacích prostředků. „Dopad by to mělo významný, protože by se téma dále udržovalo při životě, prodlužovalo a zejména oslovilo širší segment veřejnosti,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

V současnosti, díky bulvárnímu charakteru, cílí zejména na nejrizikovější skupiny veřejnosti, které Bohuslava Sobotka oslovuje, tedy na voliče středové a levicové a voliče starší. „Už takto je to pro něj poměrně dosti kritické. Ale s přechodem do veřejnoprávních médií by ho to začalo oslabovat i mezi voliči velkých měst a voliči středovými, tedy dejme tomu na politiku náročnějšími, kteří mají ovšem i delší paměť,“ prognostikuje Kubáček.

Tím by se problém stal dlouhodobějším a pamatovatelným. „Byla by to jedna z prvních premiérských kauz Bohuslava Sobotky,“ podotýká politolog.

Nelichotivá zahraniční popularita

Expert na politiku ale upozorňuje, že Česká televize a podobná média by pochopitelně téma musela pojmout jinak, ovšem možná s o to většími dopady na jeho závažnost. „Veřejnoprávní televize by musela udělat srovnání i vůči dalším politikům a jiným kauzám v minulosti, aby nečelila argumentům, že převzala bulvární kauzu,“ říká Kubáček s tím, že by se tak kromě jiného český premiér dočkal – byť nelichotivé – komparace i na zahraniční úrovni.

„Nesmíme zapomínat, že podobná velká aféra se objevila nakonec u desítek poslanců ve Velké Británii, což znamenalo nemalou politickou a ústavní krizi. Podobná témata se objevila v Německu v souvislosti s odstoupivším spolkovým prezidentem,“ zdůrazňuje možnou nadrepublikovou závažnost pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček, pokud by se širších vazeb chytila veřejnoprávní média, která by jistě hledala i české ekvivalenty podobných slabin v minulosti tuzemské politiky.

Poslanecké náhrady jsou problém

Celý problém spočívá v tom, že si Bohuslav Sobotka podle bulváru nechává vyplácet poslanecké náhrady za cestovné z jižní Moravy, přičemž už několik let žije s rodinou v pražských Stodůlkách.

„Premiér Bohuslav Sobotka žije s rodinou v luxusním bytě v pražských Stodůlkách. Přesto má trvalé bydliště psané ve Slavkově u Brna, kde ho už ale minimálně dva roky neviděli. A to se přitom z trvalého bydliště účtuje Sobotkovi cestovné," uvádí list, který je s průměrným více než milionem čtenářů stále nejčtenějším deníkem v republice a který před koncem loňského roku převzali společně s celou českou pobočkou vydavatelství Ringier významní byznysmeni Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Redaktoři bulvárního deníku Blesk se podle pátečního článku do Slavkova u Brna vydali, zjistili však, že by premiéra Sobotku v menší družstevní bytovce hledali marně. Sousedé následně dosvědčili, že předsedu ČSSD tam viděli naposled někdy v roce 2011.

Sobotka díky vyplaceným poslaneckým náhradám ušetří zhruba 310 tisíc korun ročně. Sám předseda vlády se brání tím, že se náhrady mohou účtovat buď od místa bydliště nebo místa regionální poslanecké kanceláře, kterou má ve Vyškově, a vzdálenost do Prahy je tedy podobná a na věci to proto nic moc nemění. Designovaný premiér ale využívá stranickou Škodu Superb, takže dopravu z bydliště do Poslanecké sněmovny má rovněž proplacenu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …